AKTUALNOŚCI, WYDARZENIA


 
 
 

ZAPRASZAMY NA NASZĄ  NOWĄ STRONĘ INTERNETOWĄ

 
W dniu 4.06.2022 r odbyła się w naszej kaplicy uroczystość Pierwszej Komunii Świętej Wojtka i Filipa. Serdecznie dziękujemy za modlitwę, życzenia i prezenty oraz chęć dzielenia radości w tym wspaniałym dniu.
————————————————————————————————
 
————————————————————————————————–
19 maja uczestniczyliśmy w koncercie pieśni patriotycznych „Ojczyzno ma” w wykonaniu pana Wiesława Pyzalskiego. Jesteśmy wdzięczni za podarowany nam czas i przypomnienie utworów, które na długo pozostaną w naszej pamięci.
—————————————————————————————————-

 18 maja obchodziliśmy jubileusz 20- lecia święceń kapłańskich księdza Wojciecha.
Dziękujemy za każdą odprawioną mszę świętą i życzymy łask bożych w dalszej posłudze kapłańskiej.
 

——————————————————————————————————-
 
W dniu 04.04.2022 odwiedziliśmy Zespół Szkół Przemysłu Mody i Reklamy im. W.S.RE:YMONTA w Częstochowie. Uczniowie klasy fryzjerskiej profesjonalnie wykonali fryzury chłopcom, co zostało uwiecznione przez jedną z uczennic tej szkoły. Jesteśmy wdzięczni za poświęcony czas, super fryzury i wspaniałą atmosferę. Bardzo chętnie odwiedzimy Was jeszcze raz.
Zdjęcia są własnością Zespołu Szkół, ale za zgodą udostępniamy je na naszej stronie i fb.
————————————————————————————————————
19 marca to uroczystość św. Józefa, patrona naszego Domu.
———————————————————————————
 
Zajęcia na hali sportowej.
———————————————————————————-
 
 
SOLIDARNI Z UKRAINĄ
——————————————————————————————-
 
 
Dziś gościliśmy ekipę filmową, która nagrywała nasz Ośrodek. Chłopcy bardzo chętnie i z zaciekawieniem pomagali panom w pracy.
————————————————————————————————
 
 
 
Nic tak nie smakuje, jak samodzielnie przygotowane pieczonki ?
—————————————————————————————————-
 
Podczas ferii zimowych, wspólnie z chłopcami podjęliśmy się odświeżenia ścian …”takie tam” ?
——————————————————————————————–
Wigilia w naszym domu…
——————————————————————————————–

4 grudnia nasi wychowankowie wzięli udział w Jarmarku Bożonarodzeniowym w „Lisiej Norze” w Biskupicach.

————————————————————————————————

Kolejna (XXI już) Paraspartakiada Śląska i Zagłębia za nami. Emocje towarzyszyły wszystkim.
Wróciliśmy z dwoma Pucharami, a naszym najlepszym zawodnikiem okazał się Szymon.

————————————————————————————————————-

Wycieczka do Kudowy Zdrój, zwiedzanie muzeum zabawek i ginących zawodów. Wycieczka piesza do labiryntu w Błędnych Skał – dla niektórych spore wyzwanie.  WIĘCEJ ZDJĘĆ TUTAJ

————————————————————————————————-

———————————————————————————————————-

Wielkanoc to czas otuchy i nadziei.
Czas odradzania się wiary w siłę Chrystusa
i drugiego człowieka.
Życzymy, aby Święta Wielkanocne
przyniosły radość oraz wzajemną życzliwość.
By stały się źródłem wzmacniania ducha.
Niech Zmartwychwstanie które niesie odrodzenie
napełni Was pokojem i wiarą,
niech da siłę w pokonywaniu trudności
i pozwoli z ufnością patrzeć w przyszłość..


19 marca w naszej kaplicy została odprawiona Msza Św. z okazji uroczystości Św. Józefa, patrona naszego domu. Modlitwie przewodniczył biskup Andrzej Przybylski.

Więcej w relacji Radia Fiat:

Bp Andrzej Przybylski z modlitwą u Braci Szkolnych

———————————————————————————–

W dniu dzisiejszym grzeczne (i te mniej grzeczne) dzieci z naszego Ośrodka osobiście odwiedził Mikołaj z prezentami wraz ze swoją Ekipą „Zabiegani Częstochowa”.
Składamy serdeczne podziękowania Mikołajkom, bo dzięki ich wspólnemu zaangażowaniu nasi wychowankowie odczuli niezapomnianą radość i szczęście ???
Doceniamy włożone w to serce, trud i cenny czas, tym bardziej dziękujemy!!!—————————————————————————————-

Wizyta Świętego Mikołaja ?

———————————————————————————————————-

Fundacja „Oczami Brata” zorganizowała  25  września br. Grę Miejską pod hasłem  „Śladami historii Błeszna”. Zabawa, połączona z edukacją, adresowana była do uczniów szkół specjalnych i integracyjnych, a także osób z niepełnosprawnością.  Trasa zabawy terenowej wynosiła 2 km, a na  uczestników czekało  osiem ciekawych zadań do wykonania. Nasi chłopcy bardzo dobrze wywiązali się z powierzonych im zadań.


W sobotni dzień uczestniczyliśmy wraz ze Stowarzyszeniem Sportowym „Słońca Jury” w Rajdzie z przewodnikiem pod hasłem: „Na Jurajskim Szlaku”.———————————————————————————————————–

Po raz kolejny uczestniczyliśmy w zmaganiach sportowych na Stadionie lekkoatletycznym przy ul. Dąbrowskiego.11 września 2020 odbyła się już po raz 18 Olimpiada „Razem” . W imprezie zorganizowanej przez LKS Gold-Start uczestniczyli między innymi uczniowie szkół specjalnych , ośrodków szkolno-wychowawczych i placówek integracyjnych. Nasz Ośrodek reprezentowała sześcioosobowa drużyna. Jak na każdej olimpiadzie odśpiewano hymn narodowy, wciągnięto na maszt flagę i zapalono olimpijski znicz.Następnie zawodnicy rywalizowali w kilku dyscyplinach: skok w dal, sztafeta, rzut piłeczką palantową, kręgle, tor przeszkód, rzut do celu, bieg na dystansie 60 i 100 metrów. Każdy uczestnik otrzymał medal i dyplom za zwycięstwo, a placówki pamiątkowe puchary.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć i relacji filmowej nakręconej przez Telewizję „Orion” – kliknij tu                             


2019

—————————————————

Wspólna wieczerza wigilijna to dla wszystkich szczególny czas. Zapominamy o sporach i waśniach, łamiemy się opłatkiem, składamy wszystkim życzenia i śpiewamy kolędy.
Grupa artystyczna zachwyciła świątecznym programem przygotowanym przez panie: Agnieszkę i Anię.
Pamiątkowe dyplomy otrzymali chłopcy biorący udział w akcji Świąteczna Zbiórka Żywności, a każdy wychowanek otrzymał paczkę smakołyków.——————————————————–

Kolejna Halowa Olimpiada Sportowa „Przełam Bariery z Hutą Częstochowa” już za nami??——————————————————–

Mikołajki w naszym Ośrodku to czas radości i oczekiwania.Dziś odbył się „mikołajkowy challenge” – rozgrywki w gry sportowe na konsoli oraz ćwiczenia na siłowni. Wieczorem kolejny raz odwiedziła nas Świąteczna Ekipa ZABIEGANI CZĘSTOCHOWA w czasie Mikołajowego Treningu Biegowego. Tradycyjnie odbyło się wspólne śpiewanie piosenek i kolęd. Dzieciom zostały wręczone prezenty. W zamian maluchy obdarowały „mikołajków” własnoręcznie pokolorowanymi obrazkami.Dziękujemy za prezenty i świąteczną atmosferę!———————————————————

Zabawy najmłodszych w centrum zabawy Magiczna Kraina

————————————————————

W weekend 29 – 30 listopada 2019 roku na terenie jednego z Częstochowskich sklepów nasi wolontariusze w pomarańczowych koszulkach zachęcali do podzielenia sie swoimi zakupami z najbiedniejszymi. To wszystko w ramach Świątecznej Zbiorki Żywności organizowanej przez Bank Żywności. Nasi chłopcy spisali się doskonale!———————————————-

Turniej piłki nożnej organizowany przez SPSK. Nasza drużyna zajęła 3 miejsce.

————————————————-

Występ wychowanków z okazji Dnia Edukacji Narodowej.

———————————————-

W ostatni weekend lata uczestniczyliśmy w Rajdzie do Mstowa. Pogoda i humory dopisywały wszystkim. Wśród zieleni każdy znalazł coś dla siebie. Aktywnie spacerowaliśmy ścieżkami zdrowia, z których podziwialiśmy uroki przełomu Warty jak i również panoramę Mstowa i Wancerzowa. Najbardziej aktywni rozegrali mecz piłki nożnej na boisku ze sztuczną nawierzchnią a najmłodsi bawili się na placu zabaw. W altanie odbyło się wielkie grillowanie 

———————————————————

Czwartek był dla podopiecznych Ośrodka dniem niesamowitych przeżyć. Na podwórko podjechał wóz strażacki z Jednostki Ratowniczo Gaśniczej OSP Rększowice. Na szczęście nie na akcję, lecz by zapoznać chłopców z codzienną pracą straży pożarnej.Strażacy w bardzo interesujący sposób opowiedzieli dzieciom  o swojej trudnej i odpowiedzialnej pracy, zaprezentowali sprzęt, przeszkolili z zakresu udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Chętni mogli położyć się na specjalnych noszach służących do przenoszenia poszkodowanych w wypadkach, przymierzyć mundur bojowy lub zasiąść za kierownicą wozu strażackiego. Jednak najwięcej radości sprawiło wszystkim posługiwanie się wężem strażackim 🙂

————————————————————

Każdy z Nas już zapewne odczuł zmianę jaką niewątpliwie jest przejście z okresu wakacyjnego do pełnej gotowości szkolnej 🙂 My jednak chcemy podzielić się naszymi wspomnieniami i zapewne tęsknotami do ciepłego słońca i złocistego pisaku plaży w Dźwirzynie 🙂

—————————————————————–

24 sierpnia 5 wychowanków naszego ośrodka wraz z wychowawcą podjęli trud pielgrzymowania na Jasną Górę.
Była to wyjątkowa pielgrzymka, gdyż wyruszyliśmy z Sanktuarium Maryjnego w Pajęcznie na Jasną Górę. W ciągu jednego dnia pokonaliśmy ok 50 km. Z każdym krokiem byliśmy bardziej dumni z siebie, wspierając się wzajemnie słowem lub ramieniem.
Każdy pokonany metr to ofiarowanie w intencji całej społeczności Naszego Ośrodka, na czele z Bratem Dyrektorem, wszystkimi Wychowawcami, Pracownikami oraz Wychowankami.

Już wiemy, że było WARTO 🙂

————————————————————————

Dzięki staraniom i zaangażowaniu Brata Dyrektora Krzysztofa Opalskiego, trwa od dawna oczekiwany remont zewnętrznej ściany budynku. Ciągle pięknieje też otoczenie wokół naszego Ośrodka.

—————————————————————————-

Świętowanie zakończenia roku szkolnego 🙂

—————————————————————————–

W dniach 13.06 – 16.06 reprezentowaliśmy nasz Ośrodek na Międzynarodowym Spotkaniu Szkół Lasaliańskich w Bratysławie, zorganizowanym ku uczczeniu 300 letniej rocznicy śmierci św. Jana de La Salle.

W spotkaniu uczestniczyli uczniowie ze szkół: amerykańskiej, francuskiej, niemieckiej oraz słowackiej. Nasi wychowankowie brali udział między innymi w:

  • integracyjnej międzynarodowej grze terenowej
  • konkurencjach sportowych
  • prezentacji
  • zwiedzaniu Bratysławy zabytkowym tramwajem
  • spacerach po mieście
  • integracyjnej dyskotece
  • lasaliańskim festynie
  • zwiedzaniu zamku Červený Kameň

Dziękujemy za wspaniałe przyjęci i gościnę Braciom Szkolnym ze Słowacji.

————————————————————————-

Już kolejny raz uczestniczyliśmy w letniej olimpiadzie sportowej „Przełam Bariery”, która odbyła się na stadionie przy ul. Dąbrowskiego. Każdy z uczestników mógł spróbować swoich sił, w różnych ciekawych konkurencjach.

—————————————————————————

Kolejny raz organizowaliśmy Dzień Sportu w naszym Ośrodku. Tym razem pogoda dopisała. Chłopcy startowali w wielu konkurencjach a także w Ranmagedonie zorganizowanym przez panią Kasię. Rozegraliśmy także mecze piłki nożnej oraz piłki siatkowej: wychowawcy kontra wychowankowie. Podczas imprezy wszyscy mogli poczęstować się pysznymi kiełbaskami z grilla oraz napojami i słodyczami. Na końcu wyróżniający się zawodnicy otrzymali pamiątki od naszego gościa pana Jarosława Warys, który od wielu lat organizuje naszym wychowankom wejścia na mecze RKS Raków.


Udział w V edycji Integracyjnego Turnieju Gry w Kręgle zorganizowanego przez Uczniowski Klub Sportowy „Ziomki 28” działający przy Zespole Szkół Specjalnych nr 28 w Częstochowie 

—————————————————————————-

W dniu 13 kwietnia 2019 roku wychowankowie naszego Ośrodka uczestniczyli w akcji: „Wielkanoc z PCK”. Akcja odbywała się w Tesco Częstochowa przy ul. Pułaskiego. Zebrane pieniądze przeznaczone będą na paczki żywnościowe dla potrzebujących. Dziękujemy wszystkim za udział w akcji.

—————————————————————————

Wiosennych porządków nadszedł czas… 🙂


Wychowankowie naszego Ośrodka zdobyli 4 miejsce w Wojewódzkim Turnieju Piłki Siatkowej, który odbył się na terenie ZSZS przy ul. Krótkiej w Częstochowie. W nagrodę najlepsi gracze mogli kibicować mistrzom w meczu gwiazd: – Onico Warszawa – Zaksa Kędzierzyn Koźle, który odbył się w częstochowskiej hali żużlowej.

—————————————————————–

Dzień skupienia

Dla uczczenia trzystulecia  pamięci o św. Janie de La Salle w Roku Jubileuszowym z inicjatywy Brata Dyrektora Specjalnego Ośrodka Wychowawczego im. św Jana de La Salle –  Brata Krzysztofa Opalskiego oraz Brata Dyrektora Szkoły Podstawowej i Gimnazjum im. św Jana de La Salle w Częstochowie  – Brata Piotra Zielonki, mogliśmy wspólnie spędzić sobotnie popołudnie w modlitwie i przemyśleniach.

To był czas w którym Bracia swoją obecnością i słowem przybliżyli nam przykład życia świętego Założyciela.

„ Wspólnota Braci Szkolnych, to wyzwanie które zobowiązuje do tego co zostawił Święty Jan de La Salle, założyciel oraz wzór pracy i idei dla innych założycieli między innymi Świętego Jana Bosko, który w dniu dniu 26 stycznia 1854 roku powołał do życia „Towarzystwo Świętego Franciszka Salezego” – powiedział ks. Grzegorz ze zgromadzenia św. Franciszka Salezego.

———————————————————————-

Obchody 300- lecia śmierci św. Jana de La Salle

——————————————————————–

Ferie, ferie w Zakopanym ?

Po raz kolejny odpoczywaliśmy w towarzystwie pięknych widoków i świeżego powietrza w zimowej stolicy Polski. Mieliśmy ogromne szczęście, bo góry ugościły nas wspaniałą pogodą która była obfita w ciepłe słońce idealne do długich wędrówek jak również w śnieg, który kusił do białego szaleństwa jakim był np. kulig w Dolinie Chochołowskiej, połączony z ogniskiem. Podsumowując to był na prawdę dobry czas w dobrym towarzystwie, który mile wspominamy.

———————————————————————————–

8 stycznia kolędowaliśmy razem z biskupem Antonim Długoszem w ” Klubie Politechnik”. Nasz Ośrodek wystąpił na scenie przy akompaniamencie skrzypiec i dwóch gitar, towarzyszyły nam wolontariuszki ze szkoły nr 33 i 53.


2018

————————————————

Wychowankowie SOW  kolejny raz biorą udział w konkursie na Najpiękniejszą Choinkę Wieczernikową na Jasnej Górze. Własnoręcznie wykonanymi ozdobami udekorowaliśmy wylosowane drzewko nr 37.

———————————————-

Jasełka w wykonaniu naszych aktorów. (klikając w zdjęcie- wchodzisz do galerii)

 

————————————————

W Hali Sportowej Częstochowa odbyła się Halowa Olimpiada Sportowa „Przełam Bariery z ISD Huta Częstochowa”. Integracyjna olimpiada cieszy się od lat dużym zainteresowaniem, co potwierdziło się również w tym roku, bo w imprezie wzięła udział rekordowa ilość – blisko 400 zawodników z 25 ośrodków, stowarzyszeń, szkół i przedszkoli wraz z opiekunami i kibicami. Organizatorzy przygotowali szereg ciekawych konkurencji. Uczestnicy olimpiady wzięli udział w grach ruchowych oraz konkurencjach sportowych w czterech kategoriach ruchowych. Wszystko po to, by każde dziecko bez względu na stopień niepełnosprawności mogło wystartować w zawodach. Był slalom, tor przeszkód, przeciąganie liny, rzuty do kosza.Na zakończenie olimpiady na szyi każdego z uczestników zawisł okolicznościowy medal a ośrodki i szkoły otrzymały pamiątkowe statuetki i mikołajkowe paczki pełne słodkości. (http://czestochowa.naszemiasto.pl/artykul/czestochowa-przelam-bariery-z-isd-huta-czestochowa-w-hali,4916346,artgal,t,id,tm.html)

—————————————————-

8 grudnia miała miejsce ogólnopolska akcja zorganizowana przez Polski Czerwony Krzyż, w której udział wzięli wychowankowie naszego Ośrodka. Akcja odbyła się w TESCO. Zebrane pieniądze były przeznaczone na świąteczne paczki żywnościowe dla osób najbardziej potrzebujących. Jak co roku nasi wychowankowie spisali się na medal jako wolontariusze.

—————————————————–

Kolejna edycja Mikołajkowego Turnieju Piłki Nożnej organizowanego przez OHP Częstochowa za nami. Zajęliśmy 4 miejsce.

——————————————————-

Świąteczna Ekipa ZABIEGANI CZĘSTOCHOWA w czasie Mikołajowego Treningu Biegowego tradycyjnie zawitała z piosenkami i prezentami do naszego Ośrodka, czym sprawiła nam dużo radości. Dziękujemy za prezenty i świąteczną atmosferę!——————————————————-

Mikołajkowa wizyta „Świętych Częstochowa” w naszym Ośrodku.

————————————————————-

5 grudnia to Międzynarodowy Dzień Wolontariusza. Również w tym dniu nie zawiedli nas wolontariusze z klasy III gimnazjum ze szkoły nr 48. Wspólnie z chłopcami wykonali gazetkę w oczekiwaniu na Świętego Mikołaja.

———————————————————————

W ten weekend śledziliśmy wraz z kilkoma tysięcy kibiców  decydujące spotkania Klubowych Mistrzostw Świata w siatkówce, które odbyły się w Hali Sportowej Częstochowa.

———————————————————————-

W hali Centrum w Dąbrowie Górniczej odbyła się XIX Paraspartakiada Śląska i Zagłębia Osób Niepełnosprawnych, w której wzięli udział wychowankowie ze szkół i ośrodków z całego województwa śląskiego, a także województw małopolskiego i wielkopolskiego, w tym również reprezentanci naszego Ośrodka.Nie zabrakło sportowej rywalizacji, konkursów i wspaniałej zabawy. Wśród konkurencji znalazły się m.in. tor przeszkód, rzuty ringo, dart, a także dodatkowe konkurencje indywidualne tylko dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich: wyścig po torze przeszkód na czas oraz rzuty do celu.Na najlepsze zespoły czekały nagrody finansowe oraz puchary, jednak tak naprawdę najważniejszy był sam udział w tej wyjątkowej imprezie. Zwieńczeniem sportowych zmagań był tort w barwach narodowych, biało-czerwonych, z napisem „Paraspartakiada dla Niepodległej”.

————————————————————————

  21 listopada świętowaliśmy w naszym Ośrodku Dzień Życzliwości, Uśmiechu i Pozdrowień
Utworzyliśmy drzewo życzliwości, na którym znalazły się wyrazy życzliwości skierowane pod adresem kolegów i wychowawców.
Spośród wszystkich wychowanków Ośrodka wybranych zostało 6 najżyczliwszych kolegów.
A oto naszych 6 wspaniałych! Gratulujemy : Sebastianowi, Bartkowi, Kosmie, Dominikowi, Kamilowi i Alkowi cool

———————————————————————————

11 listopada uroczyście obchodziliśmy  100 – lecia odzyskania niepodległości Polski. Złożyliśmy kwiaty przy Grobie Nieznanego Żołnierza oraz pomniku ks. Jerzego Popiełuszki, po czym wzięliśmy udział w marszu na Plac Biegańskiego. Wieczorem w sali Papieskiej na Jasnej Górze obejrzeliśmy prelekcję filmu „Dywizjon 303” oraz spotkaliśmy się z twórcami filmu.

———————————————————————————

POLSKIE SYMBOLE NARODOWE – prace konkursowe

——————————————————————————— 

10 listopada na obiekcie ZST odbył się mecz towarzyski. „Lasalianie” vs SPSK.

———————————————————————————

Z okazji Dnia Edukacji Narodowej wychowankowie naszego Ośrodka przygotowali dla wszystkich pracowników i wychowawców krótką prezentację.
Śpiewem i serdecznymi życzeniami uczciliśmy naszych opiekunów. Odbył się też test znajomości życia szkolnego i ośrodkowego.
Wszyscy aktywnie włączyli się w zgadywanie zagadek z życie Ośrodka. Nie obyło się też bez prezentów przygotowanych przez chłopców na tę okazję
Akademię zakończył wspólny śpiew przy akompaniamencie jednego z wychowanków

———————————————————————————

Częstochowska Hala Polonia była gospodarzem gali sportów walki DSF Kickboxing Challenge 17. Na licznie zgromadzoną publiczność czekało dziesięć pojedynków.W zawodach uczestniczyli reprezentanci Polski, Czech, Litwy, Rosji i innych krajów.                     Z ogromnym zaangażowaniem kibicowaliśmy naszym wojownikom. Polacy na dzisiejszej gali okazali się wyjątkowo sprawni,szybcy i wytrwali w walce, dzięki czemu pokonywali kolejnych rywali. Polska drużyna z udziałem Adama Gielaty pokonała Czechów 5:0.

———————————————————————————–

W niedzielę, 16 września na terenie naszego Ośrodka zostały rozegrane mecze piłki siatkowej oraz piłki nożnej. Rywalami byli wychowankowie MOW w Herbach. Tym razem górą byli nasi chłopcy. Rozgrywki odbyły się według zasad fair play. Po zakończonym turnieju, na wycieńczonych zawodników czekał grill z pysznymi kiełbaskami.

—————————————————————————————

W piątek 14 września, na stadionie miejskim przy ulicy Dąbrowskiego, odbyły się integracyjne zawody lekkoatletyczne w ramach corocznej Olimpiady Razem. W tej plenerowej imprezie, która zagościła w naszym mieście już piętnasty raz, wzięło udział kilkuset zawodników i zawodniczek z ponad dwudziestu szkół, przedszkoli oraz ośrodków szkolno – wychowawczych, kształcących młodzież z niepełnosprawnościami. Organizatorem imprezy jest KS GolStart, którego prezesem jest p. Robert Nowakowski, nauczyciel wychowania fizycznego. Stało się to już tradycją, że młodzież z SOW od wielu lat pojawia się na tych wspaniałych igrzyskach dobrej zabawy i humoru. Sportowcy rywalizowali z ogromną determinacją w wielu konkurencjach, takich jak skok w dal, rzut piłeczką palantową, tor przeszkód, kręgle, rzut do celu, czy sztafeta.

——————————————————————————————

                                  Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z naszych wakacji 🙂

——————————————————————————————

13 czerwca odbył się w naszym Ośrodku Dzień Sportu. W tym roku swoją obecnością zaszczycili nas dyrekcja,wychowawcy i mieszkańcy Domu dla Chłopców mieszczącego się przy ul. Kubiny. W piknikowej atmosferze odbyły się rozgrywki sportowe, min.”kop w hula kula”, „rzut do kosza”, „kręcioła” czy zawody „Strongman”. Rozegrano mecze piłki nożnej oraz piłki siatkowej. Pokaz futbolu amerykańskiego zaprezentowali zawodnicy z klubu: „Święci Częstochowa”. Trenerzy z klubu FORMA  przeprowadzili trening sprawnościowy      z wychowankami. Najlepsi zawodnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy i nagrody rzeczowe. Dużą atrakcją, powodującą masę śmiechu było przeciąganie liny.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć (kliknij w zdjęcie) (opracował T Gwardecki)

———————————————————————————

Wraz z nauczycielami i uczniami Zespołu Szkół Specjalnych nr 28 wzięliśmy udział w Rajdzie do Mstowa – niewielkiej miejscowości położonej malowniczo nad rzeką Wartą. Pogoda i humory dopisywały wszystkim.  Wśród zieleni każdy znalazł coś dla siebie. Aktywnie spacerowaliśmy ścieżkami zdrowia, z których  podziwialiśmy uroki przełomu Warty jak i również panoramę Mstowa i Wancerzowa. Najbardziej aktywni rozegrali mecz piłki nożnej na boisku  ze sztuczną nawierzchnią a najmłodsi bawili się na placu zabaw. Dla ochłody, chłopcy skorzystali z kąpieli w  Zalewie Tasarki – sztucznym zbiorniku zasilanym wodą ze źródeł. Aby nie być głodnym wychowawcy zadbali o napoje i kiełbaski, które grillowaliśmy w altanie.(opracował T Gwardecki)

—————————————————————————————

W hali Victoria przy ulicy Bratków odbył się XIII Memoriał Mirosława Szeligi.
Pierwsze miejsce zajęła Szkoła Podstawowa nr 11 przy Zespole Placówek Opiekuńczo-Wychowawczych w Bielsku-Białej. Ze srebrem rywalizację zakończył Młodzieżowy Ośrodek Socjoterapii w Bielsku-Białej, a z brązem Młodzieżowy Ośrodek Wychowawczy w Jaworzu.
W turnieju zagrały jeszcze: Katolicki Ośrodek Wychowania i Terapii Młodzieży „Nadzieja”w Bielsku-Białej, Ośrodek Wychowawczy im. św. Jana de la Salle w Częstochowie, Szkoła Podstawowa nr 17 w Bielsku-Białej.
Nie zabrakło także wyróżnień indywidualnych. Najlepszym bramkarzem turnieju został Tomasz Loranc ze Szkoły Podstawowej nr 11 przy Zespole Placówek Opiekuńczo-Wychowawczych w Bielsku-Białej. Tytuł najlepszego zawodnika zgarnął Łukasz Armuz z Młodzieżowego Ośrodka Socjoterapii w Bielsku-Białej, a królem strzelców został Damian Sułkowski z Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Jaworzu.                                          Źródło: ww.beskidzka24.pl

———————————————————————————————–

W piątek 25 maja reprezentacja naszego Ośrodka wzięła udział w IV Integracyjnym Turnieju Gry w Kręgle, którego organizatorem był Uczniowski Klub Sportowy „Ziomki 28”. Uczestnicy mieli okazję zmierzyć się w zawodach, w których rywalizacja nie była istotna. Ważne było zawiązanie znajomości i wspólna zabawa. – Bardziej stawiamy na słowo „integracyjny” niż „turniej” z uwagi na to, że stawiamy na integrację osób ze szkół specjalnych z osobami z placówek masowych. Wielu z uczestników jest tutaj po raz pierwszy. W IV turnieju wzięło udział 11 placówek  – mówił główny organizator Tomasz Kurpiarz. Turniej odbył się w klubie-kręgielni „Złote Arkady”.

———————————————————————————————————

8.maja odbył się towarzyski mecz piłki koszykowej połączony z piknikiem i grillowaniem z przedstawicielami firmy Wedel. Wszystkim dopisywał wspaniały humor, a zaproszeni goście obiecali niebawem znów zaszczycić nas swoją obecnością.                               (opracował: T Dorożański)


 

26 kwietnia zaszczycił nas swoją obecnością Generał Zakonu Braci Szkół Chrześcijańskich.


 

Sezon grillowy rozpoczęty!!!


 

11 kwietnia odbył się Międzyszkolny Integracyjny Turniej w Piłce Siatkowej w ZSZS przy ul. Krótkiej w Częstochowie. Nasza drużyna rywalizowała ze szkołami z Częstochowy, Sosnowca i Lublińca. Rywalizacja odbywała się w atmosferze fair play. Na końcu wszystkie zespoły otrzymały pamiątkowe dyplomy i puchary. (opracował: T Dorożański)


27 marca odbył się w kaplicy naszego Ośrodka charytatywny koncert pana Wiesława Pyzalskiego pt.”Ojczyzno Ma”. Kierujemy serdeczne wyrazy uznania i wdzięczności dla pana Wiesława za wprowadzenie dzieci i młodzieży w świat muzyki oraz oddanie hołdu poprzez dźwięk Polsce Niepodległej.

—————————————————-

Kibicujemy AZS Częstochowa. Byliśmy na meczach z APP Krispol Września i KS Lechia Tomaszów Mazowiecki.

——————————————————–

W tym tygodniu dobiegła także końca II edycja Turnieju Tenisa Stołowego w naszym Ośrodka. Udział wzięło 18 uczestników, którzy zostali podzieleni na dwie 9 osobowe grupy. Po blisko dwóch miesiącach zmagań grupowych, czterech najlepszych zawodników z każdej grupy awansowało do fazy pucharowej, z której tylko zwycięzcy przechodzili do kolejnego etapu.
W finale spotkał się ubiegłoroczny zwycięzca Dominik S z nadspodziewanie dobrze grającym Adamem M. 
Po niezwykle emocjonującym meczu, tytuł obronił Dominik.Drugie miejsce zatem przypadło Adamowi. A w meczu o trzecie miejsce zwyciężył Kamil G pokonując „czarnego konia” zawodów, Kosmę M. (opracował: M Kluczny)

—————————————————————-

2017

W kręgielni SCOUT.
——————————————————————
Na lodowisku MOSiR

——————————————————————

W bieżącym roku Wychowankowie Ośrodka również biorą udział w KONKURSIE NA WIECZERNIKOWĄ CHOINKĘ

Przygotowywanie ozdób rozpoczęliśmy już parę miesięcy wcześniej, ponieważ postanowiliśmy posłużyć się techniką decoupage, która wymagała od nas wykonania wielu działań. Musieliśmy m.in. wygładzić papierem ściernym sklejkę, później pomalować ją, wyciąć wzory z serwetek i przyklejać je do sklejki.Wykonanie ozdób było możliwe dzięki podarowaniu nam sklejki przez Państwa Agatę i Włodzimierza Matyja ze Stobiecka Szlacheckiego, którym serdecznie dziękujemy za okazane nam serce i życzliwość!                  Nasza choinka ma numer  18                                                                                                     Głosowanie będzie trwać od 25 grudnia 2017r.  do 1 stycznia 2018r. (opracowała: J Mysłek)

——————————————————————————-

W Hali Sportowej Częstochowa odbyła się kolejna edycja Olimpiady Sportowej Przełam Bariery z ISD Hutą Częstochowa. W integracyjnych zawodach brało udział kilkuset uczniów, wychowanków ośrodków i szkół specjalnych oraz integracyjnych.
Czytaj więcej: http://www.dziennikzachodni.pl/strefa-biznesu/wiadomosci/z-regionu/a/czestochowa-olimpiada-sportowa-przelam-bariery-z-isd-huta-czestochowa-zdjecia,12745772/
——————————————————————————-

XVIII Paraspartakiada Śląska i Zagłębia Osób Niepełnosprawnych już za nami.

5 grudnia w Hali Widowiskowo-Sportowej Centrum w Dąbrowie Górniczej było  bardzo gwarno i wesoło. Wśród konkurencji dominowały w tym roku: tor przeszkód, rzuty do tarczy oraz rzuty do celu. W tej ostatniej dyscyplinie nasz wychowanek Adam Mizera zajął pierwsze miejsce!

Tradycją Paraspartakiady stało się również wręczanie Pucharu Prezydenta RP dla najaktywniejszej drużyny poprzedniej edycji. Tym razem ta cenna nagroda trafiła do naszego Ośrodka!

Czytaj więcej: http://www.dziennikzachodni.pl/wiadomosci/dabrowa-gornicza/a/xviii-paraspartakiada-slaska-i-zaglebia-osob-niepelnosprawnych-w-dabrowie-gorniczej,12738873/


2 grudnia odbyła się kolejna edycja Mikołajkowego Turnieju Piłki Nożnej. Po dobrej zabawie i grze fair play zajęliśmy 3 miejsce. (opracował: T Dorożański)


20 listopada odbył się Integracyjny Turniej Piłki Nożnej, którego organizatorem były ‚SPSK”. Nasza drużyna wygrała okazały puchar. (opracował: T Dorożański)


Z wizytą na kręgielni ” Złote Arkady”.

———————————————–

Wychowankowie na meczu AZS Częstochowa

———————————————————

Dożynki w Stobiecku Szlacheckim koło Radomska. Chłopcy uczestniczyli w rozgrywkach sportowych: meczach piłki nożnej oraz piłki siatkowej. Miejscowa Straż Pożarna zainscenizowała pokaz akcji ratunkowej. Na końcu odbyło się wspólne biesiadowanie przy muzyce. (opracował: T Dorożański)

——————————————————————-

W Czerwcu 2017 wychowawcy SOW nawiązali Współpracę z firmą Wedel, której przedstawicielem jest Pani Joanna Jurczak.
 Wspólnie ustaliliśmy, że fajnie będzie zrobić coś dla dzieciaków z naszego Ośrodka i postanowiliśmy, że będzie to boisko do piłki koszykowej street ball. Firma Wedel sfinalizowała projekt boiska, prace trwały z przerwami około 3 tygodni. Najpierw został wyrównany teren później położona nawierzchnia z kostki a następnie został osadzony kosz.
Gdy wszystkie prace zostały zakończone Brat Dyrektor Krzysztof Opalski zorganizował wspólne grillowanie, na które zostali zaproszeni przedstawiciele firmy Wedel na czele z panią Joanną Jurczak. Boisko uroczyście otworzył Brat prowincjał Marian Szamrej a następnie odbył się mecz między Pracownikami firmy Wedel i naszymi wychowankami. Wynik spotkania to 80 do 68 dla Wedla. Mecz i grillowanie odbywały się w bardzo przyjaznej atmosferze. Jeszcze raz dziękujemy firmie Wedel i Pani Joannie Jurczak.                      (opracował: T Dorożański)

——————————————————————-

11 czerwca odbyły się rozgrywki sportowe w Kopcu k/Częstochowy. Rozegrany został mecz piłki nożnej z zaproszonymi gośćmi z parafii św Alberta Chmielowskiego w Stobiecku Szlacheckim. Odbyły się również mecze piłki siatkowej. Piknikowej atmosferze towarzyszyła dobra muzyka, piękna słoneczna pogoda, wyśmienite kiełbaski z grilla i inne smakołyki.

————————————————————

 

Kilkoro wychowanków naszego Ośrodka wraz z p. Agnieszką Adamicką  i  br. Krzysztofem Opalskim oraz   br. Marianem Cieszkowskim w dniu 8 czerwca 2017 wzięło udział w Festynie Drzwi Integracji 2017, który corocznie odbywa się w Uszycach w Specjalnym Ośrodku Szkolno – Wychowawczym prowadzonym przez Zgromadzenie Braci Szkół Chrześcijańskich. Po festynie wszyscy udali się na Jasną Gorę.

————————————————————

W hali przy ulicy Bratków w Bielsku-Białej odbył się XII Memoriał Mirosława Szeligi. 
Pierwsze miejsce zajął Katolicki Ośrodek Wychowania i Terapii Młodzieży, drugie Młodzieżowy Ośrodek Wychowawczy w Jaworzu, a na najniższym stopniu podium uplasował się Zespół Szkół przy Zespole Placówek Opiekuńczo-Wychowawczych w Bielsku-Białej. Dalsze miejsca zajęły kolejno: Młodzieżowy Ośrodek Socjoterapii w Bielsku-Białej, Szkoła Podstawowa nr 17 w Bielsku-Białej i Ośrodek Wychowawczy im Św. Jana de la Salle w Częstochowie.
Przyznano także wyróżnienia indywidualne. Najlepszym bramkarzem został Kamil Gardjas (Ośrodek Wychowawczy im Św. Jana de la Salle w Czestochowie), najlepszym zawodnikiem turnieju Marcin Praisner (Katolicki Ośrodek Wychowania i Terapii Młodzieży), a tytuł króla strzelców powędrował do Przemysława Włodarczyka (Zespół Szkół przy Zespole Placówek Opiekuńczo-Wychowawczych w Bielsku-Białej).  (www.beskidzka.24)

————————————————————

Ku czci Naszego Patrona….

Św. Jan De la Salle może być z nas dumny, gdyż w dniu jego pamięci Wychowankowie Naszego Ośrodka rozegrali mecz piłki nożnej. Dwie drużyny, w których skład wchodzili wychowawcy i wychowankowie, zgodnie z zasadami fair play walczyli o punkty dla swojej drużyny. Zjednoczone siły oraz umiejętności piłkarzy dały nam dużo emocji, nawet tym którzy nie potrafią wytłumaczyć czym jest „spalony” 🙂
Najważniejsze, że była zabawa i pozytywne emocje. Po meczu oczywiście był grill, który był dopełnieniem imprezy… no i pustych brzuchów.  (opracował: M Kluczny)

————————————————————

Dziś w ZSZS przy ul. Krótkiej odbył się integracyjny turniej piłki siatkowej. Rywalizowały drużyny z: Bytomia, Sosnowca, ZSZS przy ul. Krótkiej oraz wychowankowie SOW ze szkoły nr 28. Nasza drużyna zajęła 3 miejsce, a najlepszym zawodnikiem drużyny został Dominik Szweda. Najlepszym zawodnikiem reprezentującym szkołę zawodową został Patryk Kwiatkowski.

————————————————————

 

Wycieczka po Mirowie

————————————————————

II Miting Młodzieżowych Ośrodków Wychowawczych

————————————————————

————————————————————

Naszym gościem specjalnym była dzisiaj Aza – owczarek belgijski pochodzący z Czech. Jej opiekunem jest doświadczony policjant – asp. Wojciech Bożek. Policjant z częstochowskiej komendy uczył nas jak się zachować, gdy na drodze stanie agresywny pies. Ochotnicy mogli przećwiczyć postawę „żółwia”, która uchroni ich w razie ataku czworonoga. Policjant opowiedział o pracy Azy oraz zademonstrował jej posłuszeństwo. Jak podkreśla opiekun policyjnego psa, Aza ma duży temperament, jest aktywna oraz wytrzymała w pracy. Mundurowy i Aza odbyli razem specjalistyczne szkolenie w Sułkowicach, gdzie przez 5 miesięcy wspólnie szkolili się i współpracowali przy wyszukiwaniu zapachu materiałów wybuchowych.

—————————————————————

 

W lutym i marcu w naszym ośrodku odbywały się rozgrywki tenisa stołowego. Po prawie dwu miesięcznej rywalizacji zostali wyłonieni zwycięzcy.
Mistrzem Ośrodka został Dominik Szweda. Gratulujemy wszystkim uczestnikom!!!


 

2016

W tym roku Wychowankowie Ośrodka również biorą udział w KONKURSIE NA WIECZERNIKOWĄ CHOINKĘ. Przygotowaliśmy ciekawe ozdoby, wykorzystując „resztki od krawcowej” – szmatki, guziki, zamki błyskawiczne, koronki, guziki itp.
Nasza choinka ma numer 33.
Głosowanie będzie trwać od 25 do 30 grudnia 2016 r. (Jasna Góra)

Oprócz uczestnictwa w konkursie dołączyliśmy również do tworzenia „Żywej Korony Maryi”, poprzez podjęcie postanowienia duchowego, które zostało wyeksponowane na dodatkowej ozdobie przygotowanej na wspólnie dekorowaną choinkę.

————————————————————–

Grudzień ma tę przewagę nad innymi miesiącami w roku, że na niego wszyscy czekają ze zniecierpliwieniem.
Wszyscy wiedzą dlaczego, niemniej jest to czas radości, zjednoczenia, a dla niektórych po prostu czas prezentów.
Nasi podopieczni szczególnie czekają na 6 dzień grudnia, ze względu na wizytę                     Św. Mikołaja. I w tym roku nas nie zawiódł, co więcej, przybył w asyście aniołków i elfów, którzy akurat mają swój przystanek w Ośrodku Terapii Uzależnień „Betania”.
Spotkanie, które na długo zapadnie w naszej pamięci.
Świetna interakcja pomiędzy elfami, aniołami, Mikołajem a naszymi najmniejszymi pokazała, jak bardzo każde w każdym z nas drzemie dziecko. W jednych jest bardziej widoczne, a drugich jest ukryte głębiej.
Najważniejsze jednak jest to by przeżyć ten czas w gronie osób, które znamy i lubimy czy kochamy.                                                                                                                                  (opracował Michał Kluczny)

————————————————————–

andrzejki

Andrzejki 2016

————————————————————–

Kolejna,  XVII już Paraspartakiada Śląska i Zagłębia za nami!
Wśród 400 uczestników z województwa śląskiego, opolskiego i świętokrzyskiego nie zabrakło również naszej ekipy
Dzięki Adrian za zdobycie I miejsca w konkurencji Dart oraz Paweł (vel Dawid 🙂 ) za II miejsce w Torze Przeszkód!!!Bardzo dobry wynik osiągnęli: Sebastian, Dominik oraz Kacper.
Więcej informacji o imprezie: http://dabrowagornicza.naszemiasto.pl/…/xvii-paraspartakiad…

(opracował: T Gwardecki)
————————————————————–

14 października przypada Dzień Edukacji Narodowej – święto nauczycieli, wychowawców, pedagogów. Obchodzony jest w rocznicę powstania w 1773 r. Komisji Edukacji Narodowej – pierwszego w Europie ministerstwa oświaty – która zajęła się reformowaniem szkolnictwa w Polsce. Również w Naszym Ośrodku to ważny dzień nie tylko z powodu rocznicy powstania KEN.To właśnie przy okazji obchodów tego święta powitaliśmy Następcę Brata Dyrektora Mariana Szamreja – Brata Krzysztofa Opalskiego.                     Wspólne obchody rozpoczęliśmy Mszą Świętą a zakończyliśmy miłym słowem skierowanym do wychowawców od wychowanków. Oczywiście nie obyło się bez słodkiego akcentu ze strony Brata Dyrektora 🙂 (opracowała: M Michalczyk)————————————————————————————————————————–

Woda zdrowia doda…..O tym mogli się przekonać nasi Wychowankowie po wizycie w parku wodnym w Kleszczowie.Zjeżdżalnie, baseny, „dzika rzeka”,  łóżka wodne do masażu, jacuzzi ale również basen do piłki ręcznej w wodzie. To wszystko było nie tylko sposobem na rozładowanie napięcia z całego dnia i pewnym sposobem na relaks jak również zachętą do zjedzenia kolacji bez narzekania. (opracowała: M Michalczyk)

————————————————————————————————————————–

Na dobry początek……:) Aby docenić dobre zachowanie oraz troszkę rozruszać się przed tym co czeka w szkole wybraliśmy się wraz z grupą wychowanków do centrum rozrywki HULA – KULA w Rędzinach koło Częstochowy. Było miło, wesoło a przede wszystkim każdy mógł się odprężyć wybierając kręgle, bilard lub zjeżdżalnie, baseny z kulkami, labirynty czy duży dmuchany zamek do skakania. Szaleństwo zostało zakończone spotkaniem przy hamburgerze i frytkach MacDonalds 🙂 Dobry początek i jeszcze lepszy koniec dał powody do miłych wspomnień i chęci na więcej 🙂 (opracowała: M Michalczyk)

————————————————————————————————————————–

W dniu 25 września wychowankowie uczestniczyli w festynie dożynkowym zorganizowanym przez parafię św Alberta Chmielowskiego w Stobiecku Szlacheckim. Gospodarz imprezy ks. Tomasz Krawczyk zadbał  o radosną atmosferę. Chłopcy rozegrali mecz piłki nożnej (4:3 dla gospodarzy) oraz mecz piłki siatkowej (25:20 dla nas). Podsumowaniem był dyplom oraz poczęstunek. (opracował: T Gwardecki)
————————————————————————————————————————–
W dniach 23-25 września odbywa się w Częstochowie Specjalna Olimpiada Razem 2016. Ta cykliczna impreza organizowana przez Ludowy Klub Sportowy Gol-Start ma już swoją czternastą odsłonę. W piątek odbyły się Integracyjne Zawody Lekkoatletyczne na Stadionie MOSiR przy ulicy Dąbrowskiego. Corocznie bierze w nich udział kilkaset osób i z roku na rok uczestników przybywa. W tegorocznej edycji na zawody przybyło ponad 400 zawodników z ośrodków i szkół specjalnych z Częstochowy i okolic. Nie mogło też zabraknąć młodzieży z naszego Ośrodka. Młodzi sportowcy po wysłuchaniu hymnów, państwowego oraz olimpijskiego, przystąpili do rywalizacji w wielu dyscyplinach sportowych. Wśród najpopularniejszych były: skok w dal, sztafeta, tor przeszkód oraz rzut piłeczką palantową.Uskrzydleni dopingiem  próbowaliśmy także swoich sił w mini hokeju, rzucie do celu oraz kręglach. Każdy z nas otrzymał medal za uczestnictwo, a do ośrodka wróciliśmy z cennych pucharem. (opracował: T Gwardecki)

————————————————————————————————————————–

17 września odbył się pieszy rajd, który prowadził trasą do Olsztyna. W rajdzie wzięli udział  wychowankowie grupy II wraz z wychowawcami. Pogoda i humory dopisywały. Po drodze podziwialiśmy liczne pomniki przyrody, pokonywaliśmy trudne szlaki, robiliśmy pamiątkowe zdjęcia. Na mecie rajdu rozpaliliśmy ognisko, posililiśmy się kiełbaskami.                               (opracował T Gwardecki)
————————————————————————————————————————–

7 czerwca zawitaliśmy do Śląskiego Wesołego Miasteczka, które jest największym i najstarszym polskim parkiem rozrywki. Wizyta w lunaparku była doskonałą zabawą. Na najmłodszych czekały kolorowe, radosne karuzele, ogromne dmuchane zamki, niesamowite podróże samochodami i statkami. Czas umilały nam karuzele familijne, legendarne Samoloty Duże, a także szalone elektryczne skutery lub wreszcie największa karuzela w kraju – Gwiazda Duża. Najodważniejsi zasiedli  w wagonie jedynego w kraju roller coastera z podwójną pętlą oraz na całkowicie szalonej karuzeli Flic Flac.  Zapraszamy do galerii zdjęć. (opracował: T Gwardecki)
————————————————————————————————————————–
Ok. 240 niepełnosprawnych sportowców, głównie dzieci i młodzież z 20 ośrodków specjalnych oraz szkół specjalnych i integracyjnych z regionu częstochowskiego uczestniczyło w środę, 8 czerwca na stadionie lekkoatletycznym w kolejnej edycji olimpiady sportowej ”Przełam Bariery z ISD Hutą Częstochowa”.
Nasi reprezentanci startowali w kilkunastu konkurencjach sportowo-rekreacyjnych dostosowanych do ich możliwości (m.in. w biegu na 100 m, biegu na 60 m pod płotkiem, sztafecie, skoku w dal, rzucie piłeczką palantową, wyścigu żółwi).
Każdy z uczestników dostał medal, a ośrodki i szkoły otrzymały pamiątkowe statuetki i paczki pełne słodkości.   (opracował: T Gwardecki)
————————————————————————————————————————–
1 czerwca tradycyjnie na terenie naszego Ośrodka odbył się Dzień Sportu. W programie znalazły się: zawody strong man, malowanie twarzy, konkurs jedzenia pączków, nadmuchiwanie baniek. rozegrano mecze piłki nożnej oraz siatkowej plażowej.                  (opracował: T Gwardecki)
————————————————————————————————————————–
bbb
25 maja wychowankowie naszego Ośrodka wzięli udział w XI Memoriale Mirosława Szeligi w Bielsku Białej. Pierwsze miejsce zajął Młodzieżowy Ośrodek Socjoterapii z Bielska-Białej, drugie Katolicki Ośrodek Wychowania i Terapii Młodzieży „Nadzieja” w Bielsku-Białej, a na najniższym stopniu podium stanęli zawodnicy z Zespołu Szkół przy zespole Placówek Opiekuńczo-Wychowawczych w Bielsku-Białej. Kolejne miejsca: Ośrodek Wychowawczy im. Św. Jana de la Salle z Częstochowy oraz Szkoła Podstawowa nr 17 z Bielska-Białej.

————————————————————————————————————————–
29 kwietnia, rozegrany został II Integracyjny Turniej Gry w Kręgle, którego organizatorem był Uczniowski Klub Sportowy „Ziomki 28″. Również nasi wychowankowie reprezentujący Zespół Szkół Specjalnych nr 28 oraz Ośrodek Wychowawczy mieli okazję zmierzyć się w zawodach, w których rywalizacja nie była istotna. Ważne było zawiązanie znajomości i wspólna zabawa. Turniej odbył się w klubie-kręgielni „Złote Arkady”.                         (opracował: T Gwardecki)
————————————————————————————————————————–
21 kwietnia wychowankowie, którzy wyróżnili się dobrym zachowaniem i osiągnęli wysokie punktacje w międzygrupowych konkursach, w nagrodę pojechali do Aquaparku   w Tarnowskich Górach. Kąpiele, zjeżdżalnie wodne i inne atrakcje sprawiły, że wszyscy wrócili zadowoleni i zrelaksowani. (opracował: T Gwardecki)
————————————————————————————————————————–
14 kwietnia na obiektach Straży Pożarnej przy ul. Sikorskiego odbył się Turniej Tenisa Stołowego. Uczestniczyły w nim szkoły i placówki specjalne z Częstochowy i okolic. Nasi wychowankowie w poszczególnych kategoriach zajęli wysokie miejsca. Na szczególne wyróżnienie zasłużył Sebastian Koć, który zdobył I miejsce w najwyższej kategorii. (opracował: T Dorożański)

————————————————————————————————————————–
6 kwietnia odbyła się pierwsza w tym roku dyskoteka, którą zorganizował Samorząd Wychowanków wraz z opiekunem p Anetą Kawecką.  Muzyka, oświetlenie i atmosfera były świetne, tak więc wszyscy bawili się wyśmienicie.  (opracował: T Gwardecki)
————————————————————————————————————————–
————————————————————————————————————————–
2015

Nasz Ośrodek wziął udział w konkursie na najpiękniejszą Wieczernikową Choinkę na Jasnej Górze.W naszej fotogalerii przedstawione jest wykonywanie ozdób i ubieranie choinki w dniu 21 grudnia. Głosować można od 25 grudnia 2015r. do 2 stycznia 2016r.

————————————————————————————————————————–

Andrzejki to wspaniała okazja do dobrej zabawy. Ten niezwykły czas tajemniczych wróżb i czarów oraz wspaniałej zabawy miał miejsce 26 listopada. Pełną magii atmosferę podkreślały  dekoracja oraz kolorowe, migające światełka. Wychowankowie bawili się wspaniale. Wszyscy chcieli usłyszeć, kim będą w przyszłości, czy spełnia się ich marzenia oraz jakie imię będzie nosił ich wybrany. Nad całością imprezy czuwał Samorząd Wychowanków. Dzień wróżb zakończony dyskoteką  oraz wieczorkiem karaoke dostarczył wielu niezapomnianych wrażeń.  (opracował: T Gwardecki)

————————————————————————————————————————–

Ponad 350 uczestników zgromadziła XVI Paraspartakiada Śląska i Zagłębia dla dzieci i młodzieży niepełnosprawnej, która zorganizowana została 26 listopada w hali widowiskowo-sportowej „Centrum” w Dąbrowie Górniczej. We wspólnej zabawie uczestniczyli również reprezentanci naszego Ośrodka. Organizatorami paraspartakiady było Stowarzyszenie Pomocy Dzieciom i Osobom Niepełnosprawnym „Neuron” w Dąbrowie Górniczej, V Liceum Ogólnokształcące im. Kanclerza Jana Zamoyskiego w Dąbrowie Górniczej, Duszpasterstwo Osób Niepełnosprawnych Diecezji Sosnowieckiej oraz Centrum Sportu i Rekreacji w Dąbrowie Górniczej. Imprezę patronatem objęli: ks. bp. Grzegorz Kaszak, prezydent Dąbrowy Górniczej Zbigniew Podraza oraz śląski kurator oświaty Stanisław Faber.Nie zabrakło więc wielu sportowych konkurencji, w tym toru przeszkód, rzutów do kosza, czy rzutów do tarczy. Na początku zapłonął także  znicz olimpijski.   (opracował: T Gwardecki)

————————————————————————————————————————–

12 października 2015 roku miały miejsce obchody 40 lecia  Ośrodka.                          Arcybiskupa i wszystkich przybyłych gości powitał Prowincjał Braci Szkolnych i Dyrektor Ośrodka brat Marian Szamrej. Mszę świętą celebrował Arcybiskup – Metropolita Częstochowski Wacław Depo wraz z księdzem Stanisławem Jasionkiem, ojcem Marcinem Olejnikiem oraz naszym kapelanem księdzem Wojciechem Gaurą. W uroczystości uczestniczyli dyrektorzy szkół, do których uczęszczają nasi wychowankowie, przedstawiciele z Kuratorium Częstochowskiego, Dyrektor Kolei Częstochowskich Helmut Klabis, Siostry Samarytanki, które były pierwszymi prowadzącymi ten Ośrodek, Siostry Obliczanki i Józefitki, pracownicy i przyjaciele Ośrodka oraz Bracia Szkolni z różnych Wspólnot. Mszę świętą swoją grą uświetnił brat Wiesław Telega i pan Marek Wójcik, a dekoracje kaplicy wykonał brat Konrad Fabin. Po mszy świętej wychowankowie przedstawili, krótką historię życia Jana de La Salle naszego patrona oraz ciekawą historię Ośrodka. Następnie każdy z gości otrzymał drobny upominek, wykonany własnoręcznie przez dzieci. Na zakończenie wszyscy udali się na uroczysty obiad.                                     (opracowała: A Adamicka)

————————————————————————————————————————- W pierwszej połowie sierpnia 10 wychowanków pod opieką wychowawców przebywało na obozie letnim w Gdańsku. Chłopcy zwiedzili Główne Miasto, Stare Miasto (Jarmark Dominikański), najciekawsze zabytki i miejsca. Odwiedzili też Zoo w Gdańsku Oliwie.            Na co dzień korzystali z zabaw na plaży i z morskich kąpieli. Pokonywali piesze szlaki turystyczne. Płynęli też statkiem pirackim „Gryf” dookoła Westerplatte. Odwiedzili Sopot         i Gdynię, zwiedzili Oceanarium i Okręt-Muzeum ORP „Błyskawica”. Byli na lotnisku, pokonywali przeszkody w Parku Linowym. Korzystali z takich atrakcji jak: przejażdżki gokartami, wyjścia do kina, gry w piłkę nożną i siatkówkę na sali gimnastycznej.
Uczyli się również dysponować pieniędzmi, ponieważ samodzielnie planowali oraz kupowali produkty na śniadania i kolacje (które również sami przygotowywali). Do Częstochowy wrócili opaleni, wypoczęci oraz z uśmiechem na ustach przywożąc ze sobą mnóstwo miłych wspomnień.
(opracował: T Gwardecki)
————————————————————————————————————————- 11 czerwca w ramach nagrody, wychowankowie naszego Ośrodka pojechali na wycieczkę do Wrocławia. Głównym punktem było zwiedzanie zoo i nowo otwartego afrykanarium, które stanowi kompleks przedstawiający różne ekosystemy związane ze środowiskiem wodnym Czarnego Kontynentu. W 19 akwariach i basenach o pojemności niemal 15 000 000 l wody wychowankowie podziwiali zwierzęta zamieszkujące plaże i rafę koralową Morza Czerwonego, rzekę Nil, krainę Wielkich Rowów Afrykańskich, głębię Kanału Mozambickiego, plaże Wybrzeża Szkieletów (Namibia) i Dżunglę dorzecza Kongo. (opracował: T Gwardecki) ————————————————————————————————————————- 17 maja w kaplicy u Sióstr Zakonnych przy ul. Św. Barbary odbyła się podwójna uroczystość: Pierwsza Komunia Święta Dominika oraz Bierzmowanie starszych chłopców. Zapraszamy do galerii zdjęć. (opracował: T Gwardecki) ————————————————————————————————————————- Występ „Przegląd Małych Form Teatralnych 2015” Politechnik. ————————————————————————————————————————- 12 maja odwiedziliśmy Komendę Miejską Państwowej Straży Pożarnej przy ul. Sikorskiego w Częstochowie. Wychowankowie z zainteresowaniem słuchali strażaków, którzy opowiadali im o trudnej, ciężkiej i bardzo niebezpiecznej pracy. Chłopcy mieli możliwość obejrzenia najnowszych wozów strażackich i ich wyposażenia. Z chęcią przymierzali ubiór strażacki pozując do zdjęć. W trakcie tego spotkania wychowankowie dowiedzieli się nie tylko jak wygląda praca strażaka, a przede wszystkim jak zachować się, gdy jest się świadkiem wypadku lub pożaru. Dzięki spotkaniu ze strażakami przekazywanie wiedzy na temat bezpiecznych zachowań oraz zapobiegania sytuacjom zagrażającym życiu miało bardzo atrakcyjną formę. (opracował: T Gwardecki) ————————————————————————————————————————- 28 kwietnia na terenie naszego Ośrodka odbyła się prelekcja przedstawiciela Straży Miejskiej w Częstochowie – p. Tomasza Gajewskiego. Tematem spotkania było: „Cyberprzemoc a odpowiedzialność karna nieletnich”. Wykład uzupełniały filmiki, między innymi  z monitoringu miejskiego przedstawiające różne wykroczenia oraz  pracę funkcjonariuszy Straży Miejskiej. Wychowankowie mieli również czas na zadawanie nurtujących ich pytań.                                                                                                                (opracował: T Gwardecki)
————————————————————————————————————————-

W ramach ferii zimowych, wychowankowie SOW uczestniczyli w feriach zimowych w Białce Tatrzańskiej. Spośród wielu atrakcji warto wymienić zjazdy na sankach, kulig, zwiedzanie górskich szlaków, wycieczkę do Zakopanego.                                                    (opracował: T Dorożański)
————————————————————————————————————————-
2014
————————————————————————————————————————-

ZAPRASZAMY DO OBEJRZENIA JASEŁEK

—————————————————————————————————————— Jubileuszowa, 15 Paraspartadiada Śląska i Zagłębia zgromadziła 27 października w Dąbrowie Górniczej blisko 400 niepełnosprawnych sportowców z 35 szkół i ośrodków województwa śląskiego i województw ościennych. Tradycyjnie zmagania rozpoczęło zapalenie znicza olimpijskiego. Zawody zorganizowały V Liceum Ogólnokształcącego im. J. Zamoyskiego w Dąbrowie Górniczej, Duszpasterstwa Osób Niepełnosprawnych Diecezji Sosnowieckiej oraz Stowarzyszenia „Neuron” Pomocy Dzieciom i Osobom Niepełnosprawnym. Patronatem honorowym imprezę objęli Ksiądz Biskup Grzegorz Kaszak, Śląski Kurator Oświaty i Prezydent Miasta Dąbrowa Górnicza.Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe medale, zaś najlepsi puchary i nagrody. Najlepsza drużyna z ubiegłego roku – SOSW w Chrzanowie otrzymała też tradycyjnie puchar od Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego. (źródło:http://www.diecezja.sosnowiec.pl/diecezjalne/3081-xv-paraspartakiada)

———————————————————————————————————————– 25 września odbyła się wycieczka do Warszawy. Główną atrakcją była wizyta w największym centrum nauki w Polsce – Centrum Nauki Kopernik, którego celem jest promowanie i popularyzacja komunikacji naukowej. Mogliśmy poznawać prawa przyrody poprzez samodzielne przeprowadzanie doświadczeń na interaktywnych wystawach. Oprócz tego spacerowaliśmy Starówką, widzieliśmy Zamek Królewski, Pałac Prezydencki, Pałac Kultury i Nauki. Na końcu podziwialiśmy sportowe samochody w salonie Lamborghini. (opracował: T Gwardecki) ————————————————————————————————————————- Zapraszamy do galerii zdjęć z wakacyjnego pobytu w Kopcu, Gdańsku i Sopocie. ————————————————————————————————————————- 24 maja odbył się pieszy rajd, który prowadził trasą: Kusięta – Olsztyn. W rajdzie wzięli udział wszyscy wychowankowie Ośrodka. Pogoda i humory dopisywały. Po drodze podziwialiśmy liczne pomniki przyrody, bawiliśmy się w mini parku zabaw. Meta rajdu znajdowała się w Ośrodku Rekolekcyjnym „Święta Puszcza”, gdzie dzięki gościnności gospodarzy posililiśmy się kiełbaskami z grilla i nawodniliśmy organizmy. Najwytrwalsi rozegrali mecz piłki nożnej. (opracował T Gwardecki) ————————————————————————————————————————- Zespół Szkół Zawodowych Specjalnych im. Marii Grzegorzewskiej mieszczący się przy ul. Krótkiej 22 w Częstochowie już po raz XI zorganizował Częstochowski Festiwal Małych Form Teatralnych „Terapia przez Sztukę”, który w tym roku odbył się 8 maja (czwartek) o godz. 9.00 w „Akademickim Centrum Kultury i Sportu”, ul. Armii Krajowej 23/25. Uczestnikami festiwalu były dzieci i młodzież  ze szkół oraz placówek specjalnych. Ogółem wystąpiło 90 uczestników z 9 placówek. W tym roku gościem specjalnym imprezy był częstochowski aktor Adam Hutyra. Nasza grupa teatralna „Białe Wilki” przygotowana przez panie: Agnieszkę Bonarską, Agnieszkę Adamicką i Anetę Kawecką zaprezentowała występ  pt. „Tęcza”.      Zapraszamy do działu Filmy i do Galerii Zdjęć. (opracował T Gwardecki) ————————————————————————————————————————- Drugi tydzień ferii zimowych spędziliśmy w malowniczej miejscowości górskiej: Koninki, w Ośrodku: „Ostoja Górska”. Jest to Ośrodek wypoczynkowy położony u wrót Gorczańskiego Parku Narodowego. Czas spędziliśmy aktywnie, korzystając ze sprzyjającej nam pogody na małym stoku „Hutek”. Chłopcy jeździli na nartach, sankach, jabłuszkach i snowboardzie. Odwiedziliśmy Dom Władysława Orkana i pracownię rzeźbiarza ludowego w Porębie Wielkiej. Byliśmy w najwyżej położonym w Polsce Obserwatorium Astronomicznym oraz wjechaliśmy wyciągiem narciarskim na górę Tobołów. Odwiedziliśmy Rabkę Zdrój i najstarszy w Polsce Skansen Taboru Kolejowego w Chabówce. Zwiedziliśmy również miasteczko – Mszanę Dolną. Pokonaliśmy czerwony szlak na terenie Gorczańskiego Parku Narodowego. Wieczorami graliśmy w gry planszowe, tenisa stołowego, piłkarzyki, gry komputerowe. Odbywały się też seanse filmowe i wieczorki Karaoke. Wszyscy wychowankowie otrzymywali nagrody w postaci słodyczy oraz pizzy w ramach konkursów: „Najlepiej posprzątany pokój” oraz ” Konkursie wiedzy o Koninkach i miejscach w których byliśmy”. Pod koniec turnusu odbyło się pożegnalne ognisko z pieczeniem kiełbasek. Podczas całego pobytu nikomu nie doskwierała nuda. Zapraszamy do galerii zdjęć i działu: Filmy. (opracował T Gwardecki)

————————————————————————————————————————-

2013

————————————————————————————————————————- Zapraszamy do galerii zdjęć. ————————————————————————————————————————- Wigilia w naszym domu. Zapraszamy do Galerii Zdjęć.  ————————————————————————————————————————- W dniu 20 XI odbył się IV Ogólnopolski Turniej Unihokeja w Warszawie. W imprezie wzięły udział placówki i szkoły specjalne z terenu Warszawy i okolic. Nasza drużyna liczyła pięciu chłopców oraz dziewczynę – Anię .  Po emocjonujących rozgrywkach nasza drużyna w meczu finałowym zajęła II miejsce.  Dostaliśmy okazały puchar, piękne medale a nasz zawodnik Marek  otrzymał statuetkę i miano zawodnika fair play.  (opracował: T Dorożański)  ————————————————————————————————————————- img 11 października odbyło się spotkanie z przedstawicielem straży miejskiej. W czasie prelekcji wychowankowie mogli dowiedzieć się o szkodliwości popularnych używek, innych zagrożeniach oraz odpowiedzialności karnej nieletnich.(opracował: T Gwardecki) ————————————————————————————————————————- ści 28 września odbył się rajd pieszy,  w którym uczestniczyli wychowankowie i wychowawcy naszego Ośrodka. Trasa rajdu wynosiła ok 9km i prowadziła z Biskupic żółtym „Szlakiem Olsztyńskim” i czarnym „Szlakiem Orlich Gniazd”do Olsztyna. Wychowankowie poznali teren rezerwatu „Sokole Góry” oraz najważniejsze atrakcje turystyczne Olsztyna i okolicy. Chłopcy zbierali też grzyby. Rajd zakończył się gościną w Dworku św. Antoniego prowadzonym przez Siostry Honoratki. Wszyscy uczestnicy posilili się kiełbaską z ogniska i pieczonymi ziemniakami. (opracował: T Gwardecki) ————————————————————————————————————————- 21.09.2013 wychowankowie naszego Ośrodka pod opieką pana Tomasza Gwardeckiego oraz pana Grzegorza Zawalskiego wraz z nauczycielami i uczniami ZSS im. Marii Grzegorzewskiej przy ul. Krótkiej, przyłączyli się do ogólnopolskiej akcji: „Odkrywamy Czystą Polskę”! , w ramach międzynarodowej kampanii – „Sprzątanie Świata”. Naszym celem było uprzątnięcie wejścia i wnętrza Jaskini Magazyn oraz Kamieniołomu Kielniki w gminie Olsztyn. Akcja zakończyła się grzybobraniem oraz ogniskiem i pieczonymi kiełbaskami. (opracował: T Gwardecki) ————————————————————————————————————————

W dniach 13 – 25 sierpnia pięciu wychowanków naszego Ośrodka : Adam, Adrian, Dawid, Tomek O. oraz Tomasz Rz. pod opieka pani Kasi udało się na wypoczynek do Przytocka  ————————————————————————————————————————- Drugi tydzień ferii zimowych grupa wychowanków pod opieką wychowawców spędziła na zimowisku w górskiej miejscowości Murzasichle. Chłopcy większość czasu spędzili aktywnie  na zjeżdżaniu na sankach, jabłuszkach i oponach  ze stoku, pieszych wycieczkach po okolicy, zabawach na śniegu. Dwukrotnie odwiedzili Zakopane, pieszo zdobyli Gubałówkę, podziwiali skoczków narciarskich trenujących na skoczni. W przerwach korzystali z atrakcji w ośrodku „Topór” grając w gry komputerowe, gry planszowe, oglądając filmy i TV, przeglądając strony internetowe oraz słuchając muzyki. Wszyscy wrócili wypoczęci i zadowoleni. (opracował: T Gwardecki) ————————————————————————————————————————-

2012

————————————————————————————————————————-

22 listopada 2012 r w Dąbrowie Górniczej odbyła się XIII Paraspartakiada w Dąbrowie Górniczej. Uczestniczyły w niej szkoły i placówki specjalne ze Śląska i Zagłębia. Nasza Placówka uczestniczyła w tej imprezie już po raz szósty. Na wychowanków czekało wiele atrakcji, brali oni udział w takich konkurencjach jak: rzuty do kosza, różnego rodzaju tory przeszkód. Nasz wychowanek Artur Muchajer zdobył III miejsce, a tym samym olimpijski Puchar i medal. Wszyscy chłopcy otrzymali  nagrody rzeczowe. (opracował: T Dorożański) ————————————————————————————————————————-  ————————————————————————————————————————– 13 maja 2012 r w Kaplicy Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia nasi najmłodsi wychowankowie przeżywali  swoją I Komunię Świętą. Starsi przystąpili również do sakramentu Bierzmowania. Uroczystościom przewodniczył  Przyjaciel Dzieci i naszego Ośrodka ksiądz biskup Antoni Długosz. Zapraszamy do galerii zdjęć. ————————————————————————————————————————– FERIE ZIMOWE W WIŚLE ————————————————————————————————————————– MIKOŁAJ ORAZ JASEŁKA – ZAPRASZAMY DO GALERII ZDJĘĆ  ————————————————————————————————————————– Dzisiaj (11.05.2011) w Klubie Politechnik można było zobaczyć szkolne teatrzyki z całego regionu, które zaprezentowały się w ramach VIII Przeglądu Małych Form Teatralnych – Terapia przez Sztukę. Przegląd Małych Form Teatralnych to impreza, która już na stałe wpisała się do kalendarza wydarzeń artystycznych adresowanych do dzieci i młodzieży ze szkół i placówek kształcenia specjalnego. Jej organizatorem już tradycyjnie był Zespół Szkół Zawodowych Specjalnych im. Marii Grzegorzewskiej oraz Towarzystwo Przyjaciół Dzieci – Oddział Miejski w Częstochowie. Przewodniczącym Jury, a zarazem Gościem Honorowym był znany m.in. z ról czarnych charakterów (m.in. w takich serialach jak: Fala Zbrodni, Kryminalni, Czas Honoru,) aktor – pan Artur Dziurman. Aktor  wielokrotnie użyczał i nadal użycza swojego głosu w filmach animowanych  (Harry Potter jako Malfoy, Odlot, Rio.) Nasza grupa teatralna „Białe Wilki” pod kierunkiem pani Agnieszki Bonarskiej oraz pani Anety Kaweckiej przygotowały przedstawienie pt. „Kacperek”.  Nasi wychowankowie występowali również w spektaklu    „Bajka o Smoku” przygotowanym przez nauczycieli ze szkoły nr 45.” Białe Wilki” otrzymały pamiątkową statuetkę, dyplom oraz autograf ze zdjęciem pana Artura. Filmiki oraz fotki z tej imprezy można zobaczyć na naszej stronie internetowej.  T.G —————————————————————————————————————————- Tydzień ferii zimowych wychowankowie naszego Ośrodka spędzili pod opieką brata Piotra oraz pana Tomka na zimowisku w Wiśle. Wychowankowie uczestniczyli w wielu konkursach i zabawach sportowych (m.in zjazd na jabłuszku, gra w kręgle, konkurs na najładniejszą rzeźbę śniegową…). Dodatkowymi atrakcjami był pobyt w aquaparku, kręgielni, salonie gier. Poza tym grupa brała udział w spacerach po Wiśle i okolicach. opracował: Tomasz Dorożański——————————————————————————————————————————— W RAZIE JAKICHKOLWIEK PROBLEMÓW Z WYŚWIETLANIEM STRONY ZALECA SIĘ KORZYSTANIE Z PRZEGLĄDARKI MOZILLA FIREFOX  Pobierz Firefoksa teraz i podpal sieć!———————————————————————————————————————————

———————————————————————————————————————————–

gimpDodatki na stronę


Odpowiedz