AKTUALNOŚCI, WYDARZENIA

2017

…………………………………………………………………………..

——————————————————————

W bieżącym roku Wychowankowie Ośrodka również biorą udział w KONKURSIE NA WIECZERNIKOWĄ CHOINKĘ

Przygotowywanie ozdób rozpoczęliśmy już parę miesięcy wcześniej, ponieważ postanowiliśmy posłużyć się techniką decoupage, która wymagała od nas wykonania wielu działań. Musieliśmy m.in. wygładzić papierem ściernym sklejkę, później pomalować ją, wyciąć wzory z serwetek i przyklejać je do sklejki.Wykonanie ozdób było możliwe dzięki podarowaniu nam sklejki przez Państwa Agatę i Włodzimierza Matyja ze Stobiecka Szlacheckiego, którym serdecznie dziękujemy za okazane nam serce i życzliwość!                  Nasza choinka ma numer  18                                                                                                     Głosowanie będzie trwać od 25 grudnia 2017r.  do 1 stycznia 2018r. (opracowała: J Mysłek)

——————————————————————————-

W Hali Sportowej Częstochowa odbyła się kolejna edycja Olimpiady Sportowej Przełam Bariery z ISD Hutą Częstochowa. W integracyjnych zawodach brało udział kilkuset uczniów, wychowanków ośrodków i szkół specjalnych oraz integracyjnych.
Czytaj więcej: http://www.dziennikzachodni.pl/strefa-biznesu/wiadomosci/z-regionu/a/czestochowa-olimpiada-sportowa-przelam-bariery-z-isd-huta-czestochowa-zdjecia,12745772/
——————————————————————————-

XVIII Paraspartakiada Śląska i Zagłębia Osób Niepełnosprawnych już za nami.

5 grudnia w Hali Widowiskowo-Sportowej Centrum w Dąbrowie Górniczej było  bardzo gwarno i wesoło. Wśród konkurencji dominowały w tym roku: tor przeszkód, rzuty do tarczy oraz rzuty do celu. W tej ostatniej dyscyplinie nasz wychowanek Adam Mizera zajął pierwsze miejsce!

Tradycją Paraspartakiady stało się również wręczanie Pucharu Prezydenta RP dla najaktywniejszej drużyny poprzedniej edycji. Tym razem ta cenna nagroda trafiła do naszego Ośrodka!

Czytaj więcej: http://www.dziennikzachodni.pl/wiadomosci/dabrowa-gornicza/a/xviii-paraspartakiada-slaska-i-zaglebia-osob-niepelnosprawnych-w-dabrowie-gorniczej,12738873/


2 grudnia odbyła się kolejna edycja Mikołajkowego Turnieju Piłki Nożnej. Po dobrej zabawie i grze fair play zajęliśmy 3 miejsce. (opracował: T Dorożański)


20 listopada odbył się Integracyjny Turniej Piłki Nożnej, którego organizatorem były ‚SPSK”. Nasza drużyna wygrała okazały puchar. (opracował: T Dorożański)


Z wizytą na kręgielni ” Złote Arkady”.

———————————————–

14.10. został rozegrany mecz towarzyski z chłopcami z SPSK przy ul. Łukasińskiego

—————————————————

Wychowankowie na meczu AZS Częstochowa

———————————————————

Dożynki w Stobiecku Szlacheckim koło Radomska. Chłopcy uczestniczyli w rozgrywkach sportowych: meczach piłki nożnej oraz piłki siatkowej. Miejscowa Straż Pożarna zainscenizowała pokaz akcji ratunkowej. Na końcu odbyło się wspólne biesiadowanie przy muzyce. (opracował: T Dorożański)

——————————————————————-

W Czerwcu 2017 wychowawcy SOW nawiązali Współpracę z firmą Wedel, której przedstawicielem jest Pani Joanna Jurczak.
 Wspólnie ustaliliśmy, że fajnie będzie zrobić coś dla dzieciaków z naszego Ośrodka i postanowiliśmy, że będzie to boisko do piłki koszykowej street ball. Firma Wedel sfinalizowała projekt boiska, prace trwały z przerwami około 3 tygodni. Najpierw został wyrównany teren później położona nawierzchnia z kostki a następnie został osadzony kosz.
Gdy wszystkie prace zostały zakończone Brat Dyrektor Krzysztof Opalski zorganizował wspólne grillowanie, na które zostali zaproszeni przedstawiciele firmy Wedel na czele z panią Joanną Jurczak. Boisko uroczyście otworzył Brat prowincjał Marian Szamrej a następnie odbył się mecz między Pracownikami firmy Wedel i naszymi wychowankami. Wynik spotkania to 80 do 68 dla Wedla. Mecz i grillowanie odbywały się w bardzo przyjaznej atmosferze. Jeszcze raz dziękujemy firmie Wedel i Pani Joannie Jurczak.                      (opracował: T Dorożański)

——————————————————————-

11 czerwca odbyły się rozgrywki sportowe w Kopcu k/Częstochowy. Rozegrany został mecz piłki nożnej z zaproszonymi gośćmi z parafii św Alberta Chmielowskiego w Stobiecku Szlacheckim. Odbyły się również mecze piłki siatkowej. Piknikowej atmosferze towarzyszyła dobra muzyka, piękna słoneczna pogoda, wyśmienite kiełbaski z grilla i inne smakołyki.

————————————————————

9 czerwca świętowaliśmy urodziny Łukasza, Sebastiana, Dominika oraz 18stkę Krzyszofa.
Były własnoręcznie przygotowane desery owocowo-lodowe, pizza i oczywiście tort.
Podsumowaliśmy też półrocze. Chłopcy mający największą ilość punktów otrzymali nagrody rzeczowe.

Kilkoro wychowanków naszego Ośrodka wraz z p. Agnieszką Adamicką  i  br. Krzysztofem Opalskim oraz   br. Marianem Cieszkowskim w dniu 8 czerwca 2017 wzięło udział w Festynie Drzwi Integracji 2017, który corocznie odbywa się w Uszycach w Specjalnym Ośrodku Szkolno – Wychowawczym prowadzonym przez Zgromadzenie Braci Szkół Chrześcijańskich. Po festynie wszyscy udali się na Jasną Gorę.

————————————————————

W hali przy ulicy Bratków w Bielsku-Białej odbył się XII Memoriał Mirosława Szeligi. 
Pierwsze miejsce zajął Katolicki Ośrodek Wychowania i Terapii Młodzieży, drugie Młodzieżowy Ośrodek Wychowawczy w Jaworzu, a na najniższym stopniu podium uplasował się Zespół Szkół przy Zespole Placówek Opiekuńczo-Wychowawczych w Bielsku-Białej. Dalsze miejsca zajęły kolejno: Młodzieżowy Ośrodek Socjoterapii w Bielsku-Białej, Szkoła Podstawowa nr 17 w Bielsku-Białej i Ośrodek Wychowawczy im Św. Jana de la Salle w Częstochowie.
Przyznano także wyróżnienia indywidualne. Najlepszym bramkarzem został Kamil Gardjas (Ośrodek Wychowawczy im Św. Jana de la Salle w Czestochowie), najlepszym zawodnikiem turnieju Marcin Praisner (Katolicki Ośrodek Wychowania i Terapii Młodzieży), a tytuł króla strzelców powędrował do Przemysława Włodarczyka (Zespół Szkół przy Zespole Placówek Opiekuńczo-Wychowawczych w Bielsku-Białej).  (www.beskidzka.24)

————————————————————

Ku czci Naszego Patrona….

Św. Jan De la Salle może być z nas dumny, gdyż w dniu jego pamięci Wychowankowie Naszego Ośrodka rozegrali mecz piłki nożnej. Dwie drużyny, w których skład wchodzili wychowawcy i wychowankowie, zgodnie z zasadami fair play walczyli o punkty dla swojej drużyny. Zjednoczone siły oraz umiejętności piłkarzy dały nam dużo emocji, nawet tym którzy nie potrafią wytłumaczyć czym jest „spalony” 🙂
Najważniejsze, że była zabawa i pozytywne emocje. Po meczu oczywiście był grill, który był dopełnieniem imprezy… no i pustych brzuchów.  (opracował: M Kluczny)

————————————————————

Dziś w ZSZS przy ul. Krótkiej odbył się integracyjny turniej piłki siatkowej. Rywalizowały drużyny z: Bytomia, Sosnowca, ZSZS przy ul. Krótkiej oraz wychowankowie SOW ze szkoły nr 28. Nasza drużyna zajęła 3 miejsce, a najlepszym zawodnikiem drużyny został Dominik Szweda. Najlepszym zawodnikiem reprezentującym szkołę zawodową został Patryk Kwiatkowski.

————————————————————

 

Wycieczka po Mirowie

————————————————————

II Miting Młodzieżowych Ośrodków Wychowawczych

————————————————————

————————————————————

Naszym gościem specjalnym była dzisiaj Aza – owczarek belgijski pochodzący z Czech. Jej opiekunem jest doświadczony policjant – asp. Wojciech Bożek. Policjant z częstochowskiej komendy uczył nas jak się zachować, gdy na drodze stanie agresywny pies. Ochotnicy mogli przećwiczyć postawę „żółwia”, która uchroni ich w razie ataku czworonoga. Policjant opowiedział o pracy Azy oraz zademonstrował jej posłuszeństwo. Jak podkreśla opiekun policyjnego psa, Aza ma duży temperament, jest aktywna oraz wytrzymała w pracy. Mundurowy i Aza odbyli razem specjalistyczne szkolenie w Sułkowicach, gdzie przez 5 miesięcy wspólnie szkolili się i współpracowali przy wyszukiwaniu zapachu materiałów wybuchowych.

—————————————————————

 

W lutym i marcu w naszym ośrodku odbywały się rozgrywki tenisa stołowego. Po prawie dwu miesięcznej rywalizacji zostali wyłonieni zwycięzcy.
Mistrzem Ośrodka został Dominik Szweda. Gratulujemy wszystkim uczestnikom!!!


 

2016

W tym roku Wychowankowie Ośrodka również biorą udział w KONKURSIE NA WIECZERNIKOWĄ CHOINKĘ. Przygotowaliśmy ciekawe ozdoby, wykorzystując „resztki od krawcowej” – szmatki, guziki, zamki błyskawiczne, koronki, guziki itp.
Nasza choinka ma numer 33.
Głosowanie będzie trwać od 25 do 30 grudnia 2016 r. (Jasna Góra)

Oprócz uczestnictwa w konkursie dołączyliśmy również do tworzenia „Żywej Korony Maryi”, poprzez podjęcie postanowienia duchowego, które zostało wyeksponowane na dodatkowej ozdobie przygotowanej na wspólnie dekorowaną choinkę.

————————————————————–

Grudzień ma tę przewagę nad innymi miesiącami w roku, że na niego wszyscy czekają ze zniecierpliwieniem.
Wszyscy wiedzą dlaczego, niemniej jest to czas radości, zjednoczenia, a dla niektórych po prostu czas prezentów.
Nasi podopieczni szczególnie czekają na 6 dzień grudnia, ze względu na wizytę                     Św. Mikołaja. I w tym roku nas nie zawiódł, co więcej, przybył w asyście aniołków i elfów, którzy akurat mają swój przystanek w Ośrodku Terapii Uzależnień „Betania”.
Spotkanie, które na długo zapadnie w naszej pamięci.
Świetna interakcja pomiędzy elfami, aniołami, Mikołajem a naszymi najmniejszymi pokazała, jak bardzo każde w każdym z nas drzemie dziecko. W jednych jest bardziej widoczne, a drugich jest ukryte głębiej.
Najważniejsze jednak jest to by przeżyć ten czas w gronie osób, które znamy i lubimy czy kochamy.                                                                                                                                  (opracował Michał Kluczny)

————————————————————–

andrzejki

Andrzejki 2016

————————————————————–

Kolejna,  XVII już Paraspartakiada Śląska i Zagłębia za nami!
Wśród 400 uczestników z województwa śląskiego, opolskiego i świętokrzyskiego nie zabrakło również naszej ekipy
Dzięki Adrian za zdobycie I miejsca w konkurencji Dart oraz Paweł (vel Dawid 🙂 ) za II miejsce w Torze Przeszkód!!!Bardzo dobry wynik osiągnęli: Sebastian, Dominik oraz Kacper.
Więcej informacji o imprezie: http://dabrowagornicza.naszemiasto.pl/…/xvii-paraspartakiad…

(opracował: T Gwardecki)
————————————————————–

14 października przypada Dzień Edukacji Narodowej – święto nauczycieli, wychowawców, pedagogów. Obchodzony jest w rocznicę powstania w 1773 r. Komisji Edukacji Narodowej – pierwszego w Europie ministerstwa oświaty – która zajęła się reformowaniem szkolnictwa w Polsce. Również w Naszym Ośrodku to ważny dzień nie tylko z powodu rocznicy powstania KEN.To właśnie przy okazji obchodów tego święta powitaliśmy Następcę Brata Dyrektora Mariana Szamreja – Brata Krzysztofa Opalskiego.                     Wspólne obchody rozpoczęliśmy Mszą Świętą a zakończyliśmy miłym słowem skierowanym do wychowawców od wychowanków. Oczywiście nie obyło się bez słodkiego akcentu ze strony Brata Dyrektora 🙂 (opracowała: M Michalczyk)————————————————————————————————————————–

Woda zdrowia doda…..O tym mogli się przekonać nasi Wychowankowie po wizycie w parku wodnym w Kleszczowie.Zjeżdżalnie, baseny, „dzika rzeka”,  łóżka wodne do masażu, jacuzzi ale również basen do piłki ręcznej w wodzie. To wszystko było nie tylko sposobem na rozładowanie napięcia z całego dnia i pewnym sposobem na relaks jak również zachętą do zjedzenia kolacji bez narzekania. (opracowała: M Michalczyk)

————————————————————————————————————————–

Kto powiedział, że początek roku ma być nudny ???? My robimy wszystko aby było nam wesoło dlatego postanowiliśmy, pewnie po raz ostatni w tym roku, poświętować w miłym towarzystwie całej społeczności Ośrodka. Grill to zawsze dobra okazja aby się integrować ale również dobrze bawić, bo któż z nas nie lubi czasami zjeść dobrej „kiełbachy” z musztardą czy keczupem i podpiekanym chlebem nawet na stojąco ale za to w dobrym towarzystwie 🙂 (opracowała: M Michalczyk)————————————————————————————————————————–

Na dobry początek……:) Aby docenić dobre zachowanie oraz troszkę rozruszać się przed tym co czeka w szkole wybraliśmy się wraz z grupą wychowanków do centrum rozrywki HULA – KULA w Rędzinach koło Częstochowy. Było miło, wesoło a przede wszystkim każdy mógł się odprężyć wybierając kręgle, bilard lub zjeżdżalnie, baseny z kulkami, labirynty czy duży dmuchany zamek do skakania. Szaleństwo zostało zakończone spotkaniem przy hamburgerze i frytkach MacDonalds 🙂 Dobry początek i jeszcze lepszy koniec dał powody do miłych wspomnień i chęci na więcej 🙂 (opracowała: M Michalczyk)

————————————————————————————————————————–

W dniu 25 września wychowankowie uczestniczyli w festynie dożynkowym zorganizowanym przez parafię św Alberta Chmielowskiego w Stobiecku Szlacheckim. Gospodarz imprezy ks. Tomasz Krawczyk zadbał  o radosną atmosferę. Chłopcy rozegrali mecz piłki nożnej (4:3 dla gospodarzy) oraz mecz piłki siatkowej (25:20 dla nas). Podsumowaniem był dyplom oraz poczęstunek. (opracował: T Gwardecki)
————————————————————————————————————————–
W dniach 23-25 września odbywa się w Częstochowie Specjalna Olimpiada Razem 2016. Ta cykliczna impreza organizowana przez Ludowy Klub Sportowy Gol-Start ma już swoją czternastą odsłonę. W piątek odbyły się Integracyjne Zawody Lekkoatletyczne na Stadionie MOSiR przy ulicy Dąbrowskiego. Corocznie bierze w nich udział kilkaset osób i z roku na rok uczestników przybywa. W tegorocznej edycji na zawody przybyło ponad 400 zawodników z ośrodków i szkół specjalnych z Częstochowy i okolic. Nie mogło też zabraknąć młodzieży z naszego Ośrodka. Młodzi sportowcy po wysłuchaniu hymnów, państwowego oraz olimpijskiego, przystąpili do rywalizacji w wielu dyscyplinach sportowych. Wśród najpopularniejszych były: skok w dal, sztafeta, tor przeszkód oraz rzut piłeczką palantową.Uskrzydleni dopingiem  próbowaliśmy także swoich sił w mini hokeju, rzucie do celu oraz kręglach. Każdy z nas otrzymał medal za uczestnictwo, a do ośrodka wróciliśmy z cennych pucharem. (opracował: T Gwardecki)

————————————————————————————————————————–

17 września odbył się pieszy rajd, który prowadził trasą do Olsztyna. W rajdzie wzięli udział  wychowankowie grupy II wraz z wychowawcami. Pogoda i humory dopisywały. Po drodze podziwialiśmy liczne pomniki przyrody, pokonywaliśmy trudne szlaki, robiliśmy pamiątkowe zdjęcia. Na mecie rajdu rozpaliliśmy ognisko, posililiśmy się kiełbaskami.                               (opracował T Gwardecki)
————————————————————————————————————————–

7 czerwca zawitaliśmy do Śląskiego Wesołego Miasteczka, które jest największym i najstarszym polskim parkiem rozrywki. Wizyta w lunaparku była doskonałą zabawą. Na najmłodszych czekały kolorowe, radosne karuzele, ogromne dmuchane zamki, niesamowite podróże samochodami i statkami. Czas umilały nam karuzele familijne, legendarne Samoloty Duże, a także szalone elektryczne skutery lub wreszcie największa karuzela w kraju – Gwiazda Duża. Najodważniejsi zasiedli  w wagonie jedynego w kraju roller coastera z podwójną pętlą oraz na całkowicie szalonej karuzeli Flic Flac.  Zapraszamy do galerii zdjęć. (opracował: T Gwardecki)
————————————————————————————————————————–
Ok. 240 niepełnosprawnych sportowców, głównie dzieci i młodzież z 20 ośrodków specjalnych oraz szkół specjalnych i integracyjnych z regionu częstochowskiego uczestniczyło w środę, 8 czerwca na stadionie lekkoatletycznym w kolejnej edycji olimpiady sportowej ”Przełam Bariery z ISD Hutą Częstochowa”.
Nasi reprezentanci startowali w kilkunastu konkurencjach sportowo-rekreacyjnych dostosowanych do ich możliwości (m.in. w biegu na 100 m, biegu na 60 m pod płotkiem, sztafecie, skoku w dal, rzucie piłeczką palantową, wyścigu żółwi).
Każdy z uczestników dostał medal, a ośrodki i szkoły otrzymały pamiątkowe statuetki i paczki pełne słodkości.   (opracował: T Gwardecki)
————————————————————————————————————————–
1 czerwca tradycyjnie na terenie naszego Ośrodka odbył się Dzień Sportu. W programie znalazły się: zawody strong man, malowanie twarzy, konkurs jedzenia pączków, nadmuchiwanie baniek. rozegrano mecze piłki nożnej oraz siatkowej plażowej.                  (opracował: T Gwardecki)
————————————————————————————————————————–
bbb
25 maja wychowankowie naszego Ośrodka wzięli udział w XI Memoriale Mirosława Szeligi w Bielsku Białej. Pierwsze miejsce zajął Młodzieżowy Ośrodek Socjoterapii z Bielska-Białej, drugie Katolicki Ośrodek Wychowania i Terapii Młodzieży „Nadzieja” w Bielsku-Białej, a na najniższym stopniu podium stanęli zawodnicy z Zespołu Szkół przy zespole Placówek Opiekuńczo-Wychowawczych w Bielsku-Białej. Kolejne miejsca: Ośrodek Wychowawczy im. Św. Jana de la Salle z Częstochowy oraz Szkoła Podstawowa nr 17 z Bielska-Białej.

————————————————————————————————————————–
29 kwietnia, rozegrany został II Integracyjny Turniej Gry w Kręgle, którego organizatorem był Uczniowski Klub Sportowy „Ziomki 28″. Również nasi wychowankowie reprezentujący Zespół Szkół Specjalnych nr 28 oraz Ośrodek Wychowawczy mieli okazję zmierzyć się w zawodach, w których rywalizacja nie była istotna. Ważne było zawiązanie znajomości i wspólna zabawa. Turniej odbył się w klubie-kręgielni „Złote Arkady”.                         (opracował: T Gwardecki)
————————————————————————————————————————–
21 kwietnia wychowankowie, którzy wyróżnili się dobrym zachowaniem i osiągnęli wysokie punktacje w międzygrupowych konkursach, w nagrodę pojechali do Aquaparku   w Tarnowskich Górach. Kąpiele, zjeżdżalnie wodne i inne atrakcje sprawiły, że wszyscy wrócili zadowoleni i zrelaksowani. (opracował: T Gwardecki)
————————————————————————————————————————–
14 kwietnia na obiektach Straży Pożarnej przy ul. Sikorskiego odbył się Turniej Tenisa Stołowego. Uczestniczyły w nim szkoły i placówki specjalne z Częstochowy i okolic. Nasi wychowankowie w poszczególnych kategoriach zajęli wysokie miejsca. Na szczególne wyróżnienie zasłużył Sebastian Koć, który zdobył I miejsce w najwyższej kategorii. (opracował: T Dorożański)

————————————————————————————————————————–
6 kwietnia odbyła się pierwsza w tym roku dyskoteka, którą zorganizował Samorząd Wychowanków wraz z opiekunem p Anetą Kawecką.  Muzyka, oświetlenie i atmosfera były świetne, tak więc wszyscy bawili się wyśmienicie.  (opracował: T Gwardecki)

————————————————————————————————————————–

Młodzież i dzieci  z naszego Ośrodka cyklicznie korzystają z zajęć rekreacyjno-ruchowych, które są organizowane na basenie terapeutycznym mieszczącym się przy Specjalnym Ośrodku Wychowawczym u Sióstr Obliczanek przy ul. Kubiny. (opracował: T Dorożański)
————————————————————————————————————————–
W dniu 23 marca wychowankowie naszego Ośrodka uczestniczyli w integracyjnym turnieju piłki siatkowej oraz piłki nożnej w MOW Krzepice. Pomimo niesprzyjających warunków pogodowych, atmosfera była gorąca.Chłopcy rozegrali cztery sety w piłkę siatkową oraz emocjonujący mecz piłki nożnej. Po zakończonych zawodach sportowych wszyscy udali się na wspólny posiłek. (opracował: T Dorożański)
————————————————————————————————————————–

Wizyta w Radiu Fiat

————————————————————————————————————————–

2015
————————————————————————————————————————–

Nasz Ośrodek wziął udział w konkursie na najpiękniejszą Wieczernikową Choinkę na Jasnej Górze.W naszej fotogalerii przedstawione jest wykonywanie ozdób i ubieranie choinki w dniu 21 grudnia. Głosować można od 25 grudnia 2015r. do 2 stycznia 2016r.
————————————————————————————————————————–

Św. Mikołaj. Czy na pewno Go znasz?

————————————————————————————————————————–

Andrzejki to wspaniała okazja do dobrej zabawy. Ten niezwykły czas tajemniczych wróżb i czarów oraz wspaniałej zabawy miał miejsce 26 listopada. Pełną magii atmosferę podkreślały  dekoracja oraz kolorowe, migające światełka. Wychowankowie bawili się wspaniale. Wszyscy chcieli usłyszeć, kim będą w przyszłości, czy spełnia się ich marzenia oraz jakie imię będzie nosił ich wybrany. Nad całością imprezy czuwał Samorząd Wychowanków. Dzień wróżb zakończony dyskoteką  oraz wieczorkiem karaoke dostarczył wielu niezapomnianych wrażeń.  (opracował: T Gwardecki)

————————————————————————————————————————–

Ponad 350 uczestników zgromadziła XVI Paraspartakiada Śląska i Zagłębia dla dzieci i młodzieży niepełnosprawnej, która zorganizowana została 26 listopada w hali widowiskowo-sportowej „Centrum” w Dąbrowie Górniczej. We wspólnej zabawie uczestniczyli również reprezentanci naszego Ośrodka. Organizatorami paraspartakiady było Stowarzyszenie Pomocy Dzieciom i Osobom Niepełnosprawnym „Neuron” w Dąbrowie Górniczej, V Liceum Ogólnokształcące im. Kanclerza Jana Zamoyskiego w Dąbrowie Górniczej, Duszpasterstwo Osób Niepełnosprawnych Diecezji Sosnowieckiej oraz Centrum Sportu i Rekreacji w Dąbrowie Górniczej. Imprezę patronatem objęli: ks. bp. Grzegorz Kaszak, prezydent Dąbrowy Górniczej Zbigniew Podraza oraz śląski kurator oświaty Stanisław Faber.Nie zabrakło więc wielu sportowych konkurencji, w tym toru przeszkód, rzutów do kosza, czy rzutów do tarczy. Na początku zapłonął także  znicz olimpijski.   (opracował: T Gwardecki)

————————————————————————————————————————–

12 października 2015 roku miały miejsce obchody 40 lecia  Ośrodka.                          Arcybiskupa i wszystkich przybyłych gości powitał Prowincjał Braci Szkolnych i Dyrektor Ośrodka brat Marian Szamrej. Mszę świętą celebrował Arcybiskup – Metropolita Częstochowski Wacław Depo wraz z księdzem Stanisławem Jasionkiem, ojcem Marcinem Olejnikiem oraz naszym kapelanem księdzem Wojciechem Gaurą. W uroczystości uczestniczyli dyrektorzy szkół, do których uczęszczają nasi wychowankowie, przedstawiciele z Kuratorium Częstochowskiego, Dyrektor Kolei Częstochowskich Helmut Klabis, Siostry Samarytanki, które były pierwszymi prowadzącymi ten Ośrodek, Siostry Obliczanki i Józefitki, pracownicy i przyjaciele Ośrodka oraz Bracia Szkolni z różnych Wspólnot. Mszę świętą swoją grą uświetnił brat Wiesław Telega i pan Marek Wójcik, a dekoracje kaplicy wykonał brat Konrad Fabin. Po mszy świętej wychowankowie przedstawili, krótką historię życia Jana de La Salle naszego patrona oraz ciekawą historię Ośrodka. Następnie każdy z gości otrzymał drobny upominek, wykonany własnoręcznie przez dzieci. Na zakończenie wszyscy udali się na uroczysty obiad.                                     (opracowała: A Adamicka)

————————————————————————————————————————- W pierwszej połowie sierpnia 10 wychowanków pod opieką wychowawców przebywało na obozie letnim w Gdańsku. Chłopcy zwiedzili Główne Miasto, Stare Miasto (Jarmark Dominikański), najciekawsze zabytki i miejsca. Odwiedzili też Zoo w Gdańsku Oliwie.            Na co dzień korzystali z zabaw na plaży i z morskich kąpieli. Pokonywali piesze szlaki turystyczne. Płynęli też statkiem pirackim „Gryf” dookoła Westerplatte. Odwiedzili Sopot         i Gdynię, zwiedzili Oceanarium i Okręt-Muzeum ORP „Błyskawica”. Byli na lotnisku, pokonywali przeszkody w Parku Linowym. Korzystali z takich atrakcji jak: przejażdżki gokartami, wyjścia do kina, gry w piłkę nożną i siatkówkę na sali gimnastycznej.
Uczyli się również dysponować pieniędzmi, ponieważ samodzielnie planowali oraz kupowali produkty na śniadania i kolacje (które również sami przygotowywali). Do Częstochowy wrócili opaleni, wypoczęci oraz z uśmiechem na ustach przywożąc ze sobą mnóstwo miłych wspomnień.
(opracował: T Gwardecki)
————————————————————————————————————————- 11 czerwca w ramach nagrody, wychowankowie naszego Ośrodka pojechali na wycieczkę do Wrocławia. Głównym punktem było zwiedzanie zoo i nowo otwartego afrykanarium, które stanowi kompleks przedstawiający różne ekosystemy związane ze środowiskiem wodnym Czarnego Kontynentu. W 19 akwariach i basenach o pojemności niemal 15 000 000 l wody wychowankowie podziwiali zwierzęta zamieszkujące plaże i rafę koralową Morza Czerwonego, rzekę Nil, krainę Wielkich Rowów Afrykańskich, głębię Kanału Mozambickiego, plaże Wybrzeża Szkieletów (Namibia) i Dżunglę dorzecza Kongo. (opracował: T Gwardecki) ————————————————————————————————————————- 2 czerwca odbył się jak co roku Dzień Dziecka połączony z Dniem Sportu. Na boisku odbyły się zawody sportowe (min. wyścigi, rzuty piłką, konkurencje strong-man, przeciąganie liny…) Na koniec zostały rozegrane mecze piłki nożnej pomiędzy wychowankami grup. Przez cały czas energii dostarczały potrawy z grilla, napoje, lody, słodycze oraz wata cukrowa. Odbył się również konkurs na najciekawiej pomalowaną twarz. (opracował: T Gwardecki) 17 maja w kaplicy u Sióstr Zakonnych przy ul. Św. Barbary odbyła się podwójna uroczystość: Pierwsza Komunia Święta Dominika oraz Bierzmowanie starszych chłopców. Zapraszamy do galerii zdjęć. (opracował: T Gwardecki) ————————————————————————————————————————- Występ „Przegląd Małych Form Teatralnych 2015” Politechnik. ————————————————————————————————————————- 12 maja odwiedziliśmy Komendę Miejską Państwowej Straży Pożarnej przy ul. Sikorskiego w Częstochowie. Wychowankowie z zainteresowaniem słuchali strażaków, którzy opowiadali im o trudnej, ciężkiej i bardzo niebezpiecznej pracy. Chłopcy mieli możliwość obejrzenia najnowszych wozów strażackich i ich wyposażenia. Z chęcią przymierzali ubiór strażacki pozując do zdjęć. W trakcie tego spotkania wychowankowie dowiedzieli się nie tylko jak wygląda praca strażaka, a przede wszystkim jak zachować się, gdy jest się świadkiem wypadku lub pożaru. Dzięki spotkaniu ze strażakami przekazywanie wiedzy na temat bezpiecznych zachowań oraz zapobiegania sytuacjom zagrażającym życiu miało bardzo atrakcyjną formę. (opracował: T Gwardecki) ————————————————————————————————————————- 28 kwietnia na terenie naszego Ośrodka odbyła się prelekcja przedstawiciela Straży Miejskiej w Częstochowie – p. Tomasza Gajewskiego. Tematem spotkania było: „Cyberprzemoc a odpowiedzialność karna nieletnich”. Wykład uzupełniały filmiki, między innymi  z monitoringu miejskiego przedstawiające różne wykroczenia oraz  pracę funkcjonariuszy Straży Miejskiej. Wychowankowie mieli również czas na zadawanie nurtujących ich pytań.                                                                                                                (opracował: T Gwardecki)
————————————————————————————————————————-

W ramach ferii zimowych, wychowankowie SOW uczestniczyli w feriach zimowych w Białce Tatrzańskiej. Spośród wielu atrakcji warto wymienić zjazdy na sankach, kulig, zwiedzanie górskich szlaków, wycieczkę do Zakopanego.                                                    (opracował: T Dorożański)
————————————————————————————————————————-
2014
————————————————————————————————————————- ZAPRASZAMY DO OBEJRZENIA JASEŁEK ————————————————————————————————————————– —–

—————————————————————————————————————— Jubileuszowa, 15 Paraspartadiada Śląska i Zagłębia zgromadziła 27 października w Dąbrowie Górniczej blisko 400 niepełnosprawnych sportowców z 35 szkół i ośrodków województwa śląskiego i województw ościennych. Tradycyjnie zmagania rozpoczęło zapalenie znicza olimpijskiego. Zawody zorganizowały V Liceum Ogólnokształcącego im. J. Zamoyskiego w Dąbrowie Górniczej, Duszpasterstwa Osób Niepełnosprawnych Diecezji Sosnowieckiej oraz Stowarzyszenia „Neuron” Pomocy Dzieciom i Osobom Niepełnosprawnym. Patronatem honorowym imprezę objęli Ksiądz Biskup Grzegorz Kaszak, Śląski Kurator Oświaty i Prezydent Miasta Dąbrowa Górnicza.Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe medale, zaś najlepsi puchary i nagrody. Najlepsza drużyna z ubiegłego roku – SOSW w Chrzanowie otrzymała też tradycyjnie puchar od Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego. (źródło:http://www.diecezja.sosnowiec.pl/diecezjalne/3081-xv-paraspartakiada)

———————————————————————————————————————– 25 września odbyła się wycieczka do Warszawy. Główną atrakcją była wizyta w największym centrum nauki w Polsce – Centrum Nauki Kopernik, którego celem jest promowanie i popularyzacja komunikacji naukowej. Mogliśmy poznawać prawa przyrody poprzez samodzielne przeprowadzanie doświadczeń na interaktywnych wystawach. Oprócz tego spacerowaliśmy Starówką, widzieliśmy Zamek Królewski, Pałac Prezydencki, Pałac Kultury i Nauki. Na końcu podziwialiśmy sportowe samochody w salonie Lamborghini. (opracował: T Gwardecki) ————————————————————————————————————————- Zapraszamy do galerii zdjęć z wakacyjnego pobytu w Kopcu, Gdańsku i Sopocie. ————————————————————————————————————————- 24 maja odbył się pieszy rajd, który prowadził trasą: Kusięta – Olsztyn. W rajdzie wzięli udział wszyscy wychowankowie Ośrodka. Pogoda i humory dopisywały. Po drodze podziwialiśmy liczne pomniki przyrody, bawiliśmy się w mini parku zabaw. Meta rajdu znajdowała się w Ośrodku Rekolekcyjnym „Święta Puszcza”, gdzie dzięki gościnności gospodarzy posililiśmy się kiełbaskami z grilla i nawodniliśmy organizmy. Najwytrwalsi rozegrali mecz piłki nożnej. (opracował T Gwardecki) ————————————————————————————————————————- Zespół Szkół Zawodowych Specjalnych im. Marii Grzegorzewskiej mieszczący się przy ul. Krótkiej 22 w Częstochowie już po raz XI zorganizował Częstochowski Festiwal Małych Form Teatralnych „Terapia przez Sztukę”, który w tym roku odbył się 8 maja (czwartek) o godz. 9.00 w „Akademickim Centrum Kultury i Sportu”, ul. Armii Krajowej 23/25. Uczestnikami festiwalu były dzieci i młodzież  ze szkół oraz placówek specjalnych. Ogółem wystąpiło 90 uczestników z 9 placówek. W tym roku gościem specjalnym imprezy był częstochowski aktor Adam Hutyra. Nasza grupa teatralna „Białe Wilki” przygotowana przez panie: Agnieszkę Bonarską, Agnieszkę Adamicką i Anetę Kawecką zaprezentowała występ  pt. „Tęcza”.      Zapraszamy do działu Filmy i do Galerii Zdjęć. (opracował T Gwardecki) ————————————————————————————————————————- Drugi tydzień ferii zimowych spędziliśmy w malowniczej miejscowości górskiej: Koninki, w Ośrodku: „Ostoja Górska”. Jest to Ośrodek wypoczynkowy położony u wrót Gorczańskiego Parku Narodowego. Czas spędziliśmy aktywnie, korzystając ze sprzyjającej nam pogody na małym stoku „Hutek”. Chłopcy jeździli na nartach, sankach, jabłuszkach i snowboardzie. Odwiedziliśmy Dom Władysława Orkana i pracownię rzeźbiarza ludowego w Porębie Wielkiej. Byliśmy w najwyżej położonym w Polsce Obserwatorium Astronomicznym oraz wjechaliśmy wyciągiem narciarskim na górę Tobołów. Odwiedziliśmy Rabkę Zdrój i najstarszy w Polsce Skansen Taboru Kolejowego w Chabówce. Zwiedziliśmy również miasteczko – Mszanę Dolną. Pokonaliśmy czerwony szlak na terenie Gorczańskiego Parku Narodowego. Wieczorami graliśmy w gry planszowe, tenisa stołowego, piłkarzyki, gry komputerowe. Odbywały się też seanse filmowe i wieczorki Karaoke. Wszyscy wychowankowie otrzymywali nagrody w postaci słodyczy oraz pizzy w ramach konkursów: „Najlepiej posprzątany pokój” oraz ” Konkursie wiedzy o Koninkach i miejscach w których byliśmy”. Pod koniec turnusu odbyło się pożegnalne ognisko z pieczeniem kiełbasek. Podczas całego pobytu nikomu nie doskwierała nuda. Zapraszamy do galerii zdjęć i działu: Filmy. (opracował T Gwardecki)

————————————————————————————————————————-

2013

————————————————————————————————————————- Zapraszamy do galerii zdjęć. ————————————————————————————————————————- Wigilia w naszym domu. Zapraszamy do Galerii Zdjęć. ————————————————————————————————————————- 7 XII odbył się coroczny Mikołajkowy Turniej Piłki Nożnej Halowej. Wzięły w nim udział placówki Ochotniczego Hufca Pracy ze Szczekocin i Częstochowy,  a także uczniowie z Zespołu Szkół Technicznych przy ul. Jana Pawła II w Częstochowie oraz nasza drużyna. Mecze odbywały się w systemie każdy z każdym. Po wyczerpującej walce nasza drużyna zajęła III miejsce. (opracował: T Dorożański) ————————————————————————————————————————- W dniu 20 XI odbył się IV Ogólnopolski Turniej Unihokeja w Warszawie. W imprezie wzięły udział placówki i szkoły specjalne z terenu Warszawy i okolic. Nasza drużyna liczyła pięciu chłopców oraz dziewczynę – Anię Salzburg.  Po emocjonujących rozgrywkach nasza drużyna w meczu finałowym zajęła II miejsce.  Dostaliśmy okazały puchar, piękne medale a nasz zawodnik Marek Mazur otrzymał statuetkę i miano zawodnika fair play.  (opracował: T Dorożański) ————————————————————————————————————————- 20 XI odbyła się XIV Paraspartakiada Śląska i Zagłębia, która zgromadziła na starcie prawie 400 uczestników z 34 szkół, ośrodków wychowawczych i placówek, które na co dzień opiekują się osobami niepełnosprawnymi i wymagającymi pomocy. Na wszystkich czekały konkurencje sportowe, zabawy, konkursy, a już na starcie każdy otrzymał pamiątkowy medal. – Rzecz to wspaniała i piękna, że możemy się tutaj spotkać już po raz czternasty. Włożyliście wiele wysiłku w przygotowania, ale pamiętajcie, że wszyscy jesteście już zwycięzcami. A jeśli nie uda się dziś wygrać, to kolejna szansa za rok – mówił ks. Grzegorz Kaszak, biskup sosnowiecki. Specjalny puchar, ufundowany przez prezydenta RP Bronisława Komorowskiego odebrali przedstawiciele Zespołu Szkół Specjalnych nr 4 w Sosnowcu, którzy przed rokiem zgromadzili w rywalizacji drużynowej największą ilość punktów. Imprezę przygotowali: V LO z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Kanclerza Jana Zamoyskiego w Dąbrowie Górniczej, Duszpasterstwo Osób Niepełnosprawnych Diecezji Sosnowieckiej oraz Stowarzyszenie „Neuron” Pomocy Dzieciom i Osobom Niepełnosprawnym. Patronat nad Paraspartakiadą 2013 objęli: ks. dr Grzegorz Kaszak –, Stanisław Faber – Śląski Kurator Oświaty, Zbigniew Podraza – prezydent Dąbrowy Górniczej. Impreza dofinansowana jest ze środków PFRON i UM Dąbrowa Górnicza. (źródło:http://dabrowagornicza.naszemiasto.pl) ————————————————————————————————————————- img 11 października odbyło się spotkanie z przedstawicielem straży miejskiej. W czasie prelekcji wychowankowie mogli dowiedzieć się o szkodliwości popularnych używek, innych zagrożeniach oraz odpowiedzialności karnej nieletnich.(opracował: T Gwardecki) ————————————————————————————————————————- ści 28 września odbył się rajd pieszy,  w którym uczestniczyli wychowankowie i wychowawcy naszego Ośrodka. Trasa rajdu wynosiła ok 9km i prowadziła z Biskupic żółtym „Szlakiem Olsztyńskim” i czarnym „Szlakiem Orlich Gniazd”do Olsztyna. Wychowankowie poznali teren rezerwatu „Sokole Góry” oraz najważniejsze atrakcje turystyczne Olsztyna i okolicy. Chłopcy zbierali też grzyby. Rajd zakończył się gościną w Dworku św. Antoniego prowadzonym przez Siostry Honoratki. Wszyscy uczestnicy posilili się kiełbaską z ogniska i pieczonymi ziemniakami. (opracował: T Gwardecki) ————————————————————————————————————————- 21.09.2013 wychowankowie naszego Ośrodka pod opieką pana Tomasza Gwardeckiego oraz pana Grzegorza Zawalskiego wraz z nauczycielami i uczniami ZSS im. Marii Grzegorzewskiej przy ul. Krótkiej, przyłączyli się do ogólnopolskiej akcji: „Odkrywamy Czystą Polskę”! , w ramach międzynarodowej kampanii – „Sprzątanie Świata”. Naszym celem było uprzątnięcie wejścia i wnętrza Jaskini Magazyn oraz Kamieniołomu Kielniki w gminie Olsztyn. Akcja zakończyła się grzybobraniem oraz ogniskiem i pieczonymi kiełbaskami. (opracował: T Gwardecki) ————————————————————————————————————————- 13.06.2013 odbył się jak co roku Dzień Sportu. Nowością były zawody „StrongMan”. Wiele emocji wzbudziły motocykle typu chopper. Konkurencje zakończyły się wręczeniem pamiątkowych dyplomów i drobnych upominków. Wszystkim cały czas towarzyszyła muzyka, a kalorie można było uzupełnić kiełbaską z grilla, zimnymi napojami oraz lodami. ————————————————————————————————————————

W dniach 13 – 25 sierpnia pięciu wychowanków naszego Ośrodka : Adam, Adrian, Dawid, Tomek O. oraz Tomasz Rz. pod opieka pani Kasi udało się na wypoczynek do Przytocka. Jest to maleńka mieścina położona zaledwie kilkadziesiąt kilometrów od znanych nadmorskich kurortów takich jak Ustka czy Darłowo. W jego okolicy znajduje się również kilkanaście malowniczo położonych jezior.Podczas naszego dwutygodniowego pobytu nie mogliśmy narzekać na pogodę, dlatego wiekszość dni spędzaliśmy na wycieczkach nad morze i na korzystaniu ze wszystkich jego uroków. Podczas naszych wycieczek oprócz spędzania czasu na plaży dużo zwiedzaliśmy, pieszo jak i również wypożyczonymi rowerkami-gokardami, które nad morzem cieszą się ogromną popularnością. Jedną z większych atrakcji dla chłopców była jednak kąpiel połączona ze świetną zabawą w morzu, dlatego żadna pogoda nie była nam straszna i nawet przy temperaturze kilkunastu stopni nie mogliśmy sobie odmówić przyjemności popływania w Bałtyku. Chłopaki wykazali się świetną kondycja i wytrwałością podczas kilkugodzinnych spacerach brzegiem morza. Dużą radość sprawiało im również spacerowanie po mieście i robienie zakupów. W połowie naszego pobytu postanowiliśmy dla odmiany wybrać sie nad jedno z pobliskich jezior. Wybór padł na Bobięcino, które jest położone zaledwie 12 km od Przytocka. Jezioro Bobięcińskie – istny raj dla żeglarzy i płetwonurków jak i największe jezioro lobeliowe w Polsce z naprawdę krystalicznie czystą jak i płytką wodą. Na jego powierzchni ponad 500 hektarów znajduję się 6 wysp. Żeby lepiej zapoznać sie z jego urokami oprócz kąpieli postanowiliśmy wypożyczyć rowerki wodne i w promieniach słońca podziwiać otaczającą nas florę. Czasu było na tyle aby również pospacerować po Przytocku i otaczających go pięknych lasach, gdzie także znajduje się jezioro do którego udało nam się dotrzeć. Mieliśmy również okazję zintegrować się z podopiecznymi DPS w którym byliśmy gośćmi i zapoznać sie z zasadami funkcjonowania ich placówki. Nasz dwutygodniowy pobyt zakończyliśmy wieczornym ogniskiem i meczem piłkarskim. Do Częstochowy wróciliśmy opaleni, wypoczęci oraz z uśmiechem na ustach przywożąc ze sobą dużo pamiątek jak i mnóstwo miłych wspomnień 🙂 Był do już kolejny wyjazd naszych wychowanków do Przytocka, dlatego z chęcią wrócimy tam również za rok !!!! (opracowała: K Kopeć) ————————————————————————————————————————- Drugi tydzień ferii zimowych grupa wychowanków pod opieką wychowawców spędziła na zimowisku w górskiej miejscowości Murzasichle. Chłopcy większość czasu spędzili aktywnie  na zjeżdżaniu na sankach, jabłuszkach i oponach  ze stoku, pieszych wycieczkach po okolicy, zabawach na śniegu. Dwukrotnie odwiedzili Zakopane, pieszo zdobyli Gubałówkę, podziwiali skoczków narciarskich trenujących na skoczni. W przerwach korzystali z atrakcji w ośrodku „Topór” grając w gry komputerowe, gry planszowe, oglądając filmy i TV, przeglądając strony internetowe oraz słuchając muzyki. Wszyscy wrócili wypoczęci i zadowoleni. (opracował: T Gwardecki) ————————————————————————————————————————-

2012

————————————————————————————————————————-

22 listopada 2012 r w Dąbrowie Górniczej odbyła się XIII Paraspartakiada w Dąbrowie Górniczej. Uczestniczyły w niej szkoły i placówki specjalne ze Śląska i Zagłębia. Nasza Placówka uczestniczyła w tej imprezie już po raz szósty. Na wychowanków czekało wiele atrakcji, brali oni udział w takich konkurencjach jak: rzuty do kosza, różnego rodzaju tory przeszkód. Nasz wychowanek Artur Muchajer zdobył III miejsce, a tym samym olimpijski Puchar i medal. Wszyscy chłopcy otrzymali  nagrody rzeczowe. (opracował: T Dorożański) ————————————————————————————————————————- Na hali RKS Raków odbył się Halowy Turniej Piłki Nożnej. Organizatorem było Stowarzyszenie Przyjaciół Szkół Katolickich (Szkoły Specjalne).   Impreza miała charakter integracyjny.  Nasza drużyna po wielkich zmaganiach zajęła V miejsce.                                   (opracował: T Dorożański). ————————————————————————————————————————– 19 listopada 2012 r odbył się III Ogólnopolski Turniej Unihokeja w Warszawie. Nasi wychowankowie zajęli VII miejsce, otrzymali pamiątkowe medale i okazały Puchar. W Turnieju uczestniczyło 8 placówek i szkół z Warszawy i okolic. Impreza miała charakter integracyjny.  (opracował T  Dorożański) ————————————————————————————————————————– 23.05.2012 – IX Przegląd Małych Form Teatralnych w Klubie Politechnik – zapraszamy do działu FILMY ————————————————————————————————————————– 13 maja 2012 r w Kaplicy Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia nasi najmłodsi wychowankowie przeżywali  swoją I Komunię Świętą. Starsi przystąpili również do sakramentu Bierzmowania. Uroczystościom przewodniczył  Przyjaciel Dzieci i naszego Ośrodka ksiądz biskup Antoni Długosz. Zapraszamy do galerii zdjęć. ————————————————————————————————————————– FERIE ZIMOWE W WIŚLE ————————————————————————————————————————– MIKOŁAJ ORAZ JASEŁKA – ZAPRASZAMY DO GALERII ZDJĘĆ ————————————————————————————————————————– Wakacje wychowankowie Ośrodka spędzili miło w towarzystwie swoich wychowawców min. na koloniach w Przytocku. Zapraszamy do Galerii Zdjęć. ————————————————————————————————————————– 1 czerwca, na terenie naszego Ośrodka odbył się Dzień Dziecka połączony z Dniem Sportu. Wychowankowie wzięli udział w takich konkurencjach jak: slalom z przeszkodami, rzut kulą, skok w dal, rzuty piłką koszykową, przeciąganie liny. Rozegrane zostały także mecze piłki nożnej. Aby zregenerować siły, można było zjeść kiełbaskę z grilla, słodką bułkę, były również zimne napoje i lody. Na koniec najlepsi sportowcy dostali nagrody i pamiątkowe dyplomy. T.G ————————————————————————————————————————– Dzisiaj (11.05.2011) w Klubie Politechnik można było zobaczyć szkolne teatrzyki z całego regionu, które zaprezentowały się w ramach VIII Przeglądu Małych Form Teatralnych – Terapia przez Sztukę. Przegląd Małych Form Teatralnych to impreza, która już na stałe wpisała się do kalendarza wydarzeń artystycznych adresowanych do dzieci i młodzieży ze szkół i placówek kształcenia specjalnego. Jej organizatorem już tradycyjnie był Zespół Szkół Zawodowych Specjalnych im. Marii Grzegorzewskiej oraz Towarzystwo Przyjaciół Dzieci – Oddział Miejski w Częstochowie. Przewodniczącym Jury, a zarazem Gościem Honorowym był znany m.in. z ról czarnych charakterów (m.in. w takich serialach jak: Fala Zbrodni, Kryminalni, Czas Honoru,) aktor – pan Artur Dziurman. Aktor  wielokrotnie użyczał i nadal użycza swojego głosu w filmach animowanych  (Harry Potter jako Malfoy, Odlot, Rio.) Nasza grupa teatralna „Białe Wilki” pod kierunkiem pani Agnieszki Bonarskiej oraz pani Anety Kaweckiej przygotowały przedstawienie pt. „Kacperek”.  Nasi wychowankowie występowali również w spektaklu    „Bajka o Smoku” przygotowanym przez nauczycieli ze szkoły nr 45.” Białe Wilki” otrzymały pamiątkową statuetkę, dyplom oraz autograf ze zdjęciem pana Artura. Filmiki oraz fotki z tej imprezy można zobaczyć na naszej stronie internetowej.  T.G —————————————————————————————————————————- Tydzień ferii zimowych wychowankowie naszego Ośrodka spędzili pod opieką brata Piotra oraz pana Tomka na zimowisku w Wiśle. Wychowankowie uczestniczyli w wielu konkursach i zabawach sportowych (m.in zjazd na jabłuszku, gra w kręgle, konkurs na najładniejszą rzeźbę śniegową…). Dodatkowymi atrakcjami był pobyt w aquaparku, kręgielni, salonie gier. Poza tym grupa brała udział w spacerach po Wiśle i okolicach. opracował: Tomasz Dorożański —————————————————————————————————————————- 6.12.2010 – Tradycyjnie, jak co roku nasz Ośrodek odwiedził Święty Mikołaj. Wszyscy otrzymali prezenty (rózgi nie było ;)). Młodsze dzieci były również na spotkaniu z Mikołajem w „Politechniku”, które przygotował MOPS w Częstochowie. T.G ———————————————————————————————————————————————————————- 19.11.2010 odbył się w Warszawie Ogólnopolski Turniej Unihokeja. Uczestniczyło w nim 7 szkół i ośrodków z Warszawy i okolic oraz nasi wychowankowie. Lasalianie zajęli 5 miejsce, dostali okazały puchar. Tymoteusz Czech otrzymał nagrodę Fair Play. opracował: Tomasz Dorożański ————————————————————————————————————————————- Od 19 listopada 2010 r  Ośrodek jest monitorowany 24 godziny na dobę przez system kamer zamontowanych wewnątrz (na wszystkich grupach) i na zewnątrz Ośrodka. Dane są rejestrowane na dysku twardym nagrywarki. Monitoring ma na celu zwiększenie bezpieczeństwa wychowanków. T.G ————————————————————————————————————————- W dniu 11.09.2010 odbyła się wycieczka do miejscowości Poraj. Naszym celem był 550-hektarowy zalew na Warcie położony kilkanaście kilometrów na południowy wschód od Częstochowy i 13 km na południe od Olsztyna, rozciągający się pośród sosnowych lasów. Żeglując z wiatrem uczyliśmy się sterować łodzią i podziwialiśmy widoki. T.G ———————————————————————————————————————————- 10.09.2010 uczestniczyliśmy w Olimpiadzie „Razem 2010”. kibicowaliśmy polskiej drużynie w meczu piłki ręcznej na wózkach a na koniec bawiliśmy się na koncercie zespołu Blue Cafe. T.G ——————————————————————————————————————————— W RAZIE JAKICHKOLWIEK PROBLEMÓW Z WYŚWIETLANIEM STRONY ZALECA SIĘ KORZYSTANIE Z PRZEGLĄDARKI MOZILLA FIREFOX  Pobierz Firefoksa teraz i podpal sieć!———————————————————————————————————————————

———————————————————————————————————————————–

gimpDodatki na stronę


Odpowiedz